7 ایده راه اندازی کسب و کار در روستا

7 ایده راه اندازی کسب و کار در روستا

امروزه اکثریت مردم سعی می‌کنند تا برای زندگی و کسب درآمد، از روستاها خارج شده و به سمت شهرها مهاجرت کنند. این در صورتی است که روستاها می‌توانند بهترین مکان برای کسب درآمد در بخش‌های مختلف باشند.

روستاها دارای فضاهای بازی هستند و که همین موضوع می‌تواند آنها را تبدیل به بهترین مکان برای راه اندازی ایده‌های مختلف کرد.

البته این موضوع درست است که پتانسیلی که در شهر وجود دارد را نمی‌توانید در روستا پیدا کنید؛ ولی پتانسیلی که در روستا وجود دارد را هم نمی‌تواند در هیچ شهری پیدا کنید. برای همین در ادامه این مقاله از سایت جای دنج، تصمیم گرفتیم تا 7 ایده راه اندزای کسب و کار در روستا را به شما معرفی کنیم.

چرا باید کسب و کار خودمان را در روستا راه اندازی کنیم؟

قطعا شما نباید به بدون هیچ تحقیقی، دست به راه اندازی هر ایده‌ای بزنید. برای همین پیشنهاد می‌شود که قبل از راه اندازی هر ایده، کمی درباره آن تحقیق کنید تا هیچ مشکلی در آینده، برای شما رخ ندهد. همانطور که در بالا گفتیم، روستاها یک پتانسیل خاصی دارند که در شهرها نمی‌توانید آنها را پیدا کنید. برای همین در ادامه این بخش می‌خواهیم تا برترین مزایا راه اندازی کسب و کار در روستا را به شما معرفی کنیم:

  • در روستاها، معمولا همه با یکدیگر فامیل و آشنا هستند؛ برای همین اگر شما یک کسب و کاری را راه اندازی کنید، فورا خبرش در کل روستا پخش می‌شود.
  • مجددا روستاها در حال افزایش محبوبیت در بین مردم هستند؛ به طوری که سرمایه گذاران زیادی به این سمت هجوم آورده و در حال ساخت و ساز در روستاها هستند.
  • وجود فضاهای گسترده زیاد باعث شده تا راه اندازی هر کسب و کاری به مانند پرورش پرندگان، پرورش گل و گیاه و … در روستاها، میسر به نظر برسد.

معرفی 7 ایده برای راه اندازی کسب و کار در روستا

حالا بهتر است که از بحث اصلی خودمان دور نشویم و هر چه زودتر، به سراغ معرفی ایده‌ها برای راه اندازی کسب و کار در روستا برویم.

1. خرید و فروش زمین

خرید و فروش زمین
خرید و فروش زمین

خرید فروش زمین، از قدیم جزو بهترین حوزه‌ها برای کسب درآمد به شمار می‌رفت که امروزه هم نه تنها ارزش زمین‌ها کم نشده، بلکه هر روز درحال افزایش است؛ حتی در مقایسه با سرمایه در بخش‌های دیگری به مانند طلا، ماشین و …، زمین همچنان سود بیشتری را برای شما در نظر دارد.

همانطور که در بالا گفتیم، ارزش روستاها در حال افزایش است و از آنجایی که روستاها معمولا آرامش بیشتری را نسبت به شهر دارند، برای همین اکثر سرمایه داران سعی می‌کنند تا یک زمینی را روستاها بخرند و سپس در همان زمین، یک ویلایی را برای خودشان بسازند.

همچنین بسیاری از آنها هم سعی می‌کنند تا به جای خرید زمین، یک ویلای آماده را خریداری کنند. در این صورت معمولا یکی از سرمایه گذاران، یک ویلایی را در زمین خودش ساخته و پس از اینکه مراحل ساخت ویلا تمام شد، آن را به همین سرمایه دارانی که قصد خرید ویلا دارند را می‌فروشند.

البته اینکه شما زمین مدنظر خودتان را در کجا خریداری می‌کنید هم قطعا می‌تواند در سود نهایی شما، تاثیر زیادی داشته باشد. برای مثال خرید زمین در محمودآباد یکی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود. چون محمودآباد یک شهرستان ساحلی در استان مازندران است و روستاهای این شهرستان هم پتانسیل فوق العاده را برای سرمایه گذاری دارند. اگر هم نمیدانید که باید در کدام روستا سرمایه گذاری کنید، پیشنهاد می‌کنم که به مقاله روستاهای محمودآباد یک سری بزنید تا اطلاعاتی جزئی از روستاهای شهرستان محمودآباد را بتوانید به دست بیاورید.

همچنین محمودآباد یک شهرستان در حال پیشرفت به شمار می‌رود. چون از چندین سال پیش تا به الان، سرمایه گذاران زیادی به این مناطق هجوم آوردند و اقدام به ساخت و ساز کردند. البته این مورد را هم بدانید که همان اندازه که سود خرید زمین زیاد است، همان اندازه هم می‌توانند ریسک داشته باشد. برای همین نیاز است که با مراحل اصولی خرید زمین آشنا باشید تا ضرری نصیب شما نشود.

2. کاشت فلفل دلمه ای

کاشت فلفل دلمه ای
کاشت فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای یکی از خوراکی‌های پرمصرف در خانواده‌های ایرانی به شمار می‌رود که البته در کنار استفاده زیادی که دارد، می‌توان گفت که فواید فوق العاده‌ای را هم دارد.

در بالاتر گفتیم که روستاها دارای فضاهای باز مناسبی برای پرورش انواع گل و گیاه هستند که شما می‌توانید از همین فضا، برای پرورش فلفل دلمه‌ای استفاده کنید. درباره پیدا کردن مشتری هم نیاز نیست که زیاد خودتان را درگیر کنید. چون مطمئن باشد که به راحتی می‌توانید این محصولات را در همان روستا یا در بازار، به فروش برسانید.

3. راه اندازی تعمیرات موبایل

راه اندازی تعمیرات موبایل
راه اندازی تعمیرات موبایل

موبایل یکی از وسایل ارتباطی به شمار می‌رود که امروزه حداقل هر کسی، یک عدد از آن را در اختیار دارد که هم در دست افراد مسن می‌توانید آنها را مشاهده کنید و هم در دستان کودکان. معمولا در روستاها، تعمیرات موبایل وجود ندارد و هر کسی که قصد راه اندازی یک مغازه تعمیرات موبایل را داشته باشد، به شهر مراجعه می‌کنید.

خوب شما می‌توانید از همین موقعیت استفاده کرده و یک مغازه تعمیرات موبایل را در داخل روستا راه اندازی کنید.

4. پرورش بلدرچین

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

روستاها بهترین مکان برای پرورش حیوانات و پرندگان به شمار می‌روند؛ البته گزینه‌های مختلفی برای پرورش دادن وجود دارد که بین تمامی آنها، به نظر من پرورش بلدرچین می‌توان یک گزینه مناسب و منطقی باشد. چون این پرندگان را معمولا با اسم حیوانات تنبل می‌شناسند و برای همین، نیاز به یک مکان بزرگی ندارند.

از طرفی دیگر، غذای کمی نیاز دارند که در نهایت هم باعث می‌شود تا فضولات کمتری را تولید کنند. همچنین صدای کمی هم دارند که در نهایت باعث آلودگی صوتی کمتری می‌شوند. همه این موارد در صورتی است، که تقاضا برای خرید گوشت و تخم بلدرچین، زیاد است. خوب با این توضیحات، شما چرا نباید پرورش بلدرچین را شروع کنید؟

5. سوپرمارکت کوچک

سوپرمارکت کوچک
سوپرمارکت کوچک

محصولاتی که در سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسد، جزو مایحجتاج خانه‌ها به شمار می‌رود؛ یعنی هر خانه‌ای، به خرید از سوپرمارکت‌ها نیاز دارد. از طرفی دیگر، راه اندازی سوپرمارکت در مقیاس بزرگ، نمی‌تواند گزینه مناسبی برای روستاها باشد. البته اگر بر روی جاده اصلی آن را راه اندازی کنید، شاید کمی منطقی به نظر برسد.

ولی بهترین گزینه این است که یک سوپرمارکت کوچک را در یکی از بهترین مناطق روستای خودتان، راه اندازی کند. البته قبلش بررسی کنید که ببینید اصلا راه اندازی چنین ایده‌ای در روستا شما جوابگو است یا نه!

6. فروشگاه کود

فروشگاه کود
فروشگاه کود

کود همیشه یکی از محصولاتی است که کشاورزان برای پرورش محصولا ت خودشان، به آن نیاز دارند. از طرفی دیگر، راه اندازی فروشگاه کود هم همیشه جزو ایده‌هایی بوده که همیشه در روستاها جواب می‌داده. حتی برای شروع این ایده هم نیاز ندارید تا سرمایه زیادی را فراهم کنید.

البته در مقابل هم باید بدانید که سود فروشگاه کود هم آنقدر زیاد نیست؛ ولی این ایده، ماندگاری بالایی دارد.

7. راه اندازی داروخانه

راه اندازی داروخانه
راه اندازی داروخانه

داروخانه هم به مانند ایده تعمیرات موبایل، جزو کسب و کارهایی که معمولا کمتر در روستاها مشاهده می‌شود. این در صورتی است که هر کسی بالاخره مریض می‌شود و برای درمان بیماری خودش، نیاز به دارو دارد که این داروها هم باید از داروخانه‌ها خریداری شوند.

خوب وقتی که شما این نیازها را در روستای خودتان مشاهده می‌کنید، چرا نمی‌خواهید تا یک داروخانه را در روستا خودتان راه اندازی کنید. البته درست است که راه اندازی داروخانه، دردسرهای مخصوص به خودش را دارد. ولی سود نهایی آن را هم در نظر بگیرید.

جمع بندی

روستاها همیشه یک محیطی کوچک و دنج برای راه اندازی هر ایده‌ای هستند؛ حتی اگر هم دقت کنید، اکثر شهرک‌های صنعتی هم در داخل روستاها ایجاد می‌شود؛ چون همانطور که گفتیم، فضای باز زیادی را می‌تواند در اختیار شما قرار دهد.

البته ایده راه اندازی شده، باید بر اساس سلیقه و مهارت شما باشد. چون بدون داشتن این دو مورد، عملا نمی‌توانید به هیچ موفقیتی برسید.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه