زمین کشاورزی بخرم یا مسکونی؟ آینده زمین کشاورزی چیست؟

زمین کشاورزی بخرم یا مسکونی؟ آینده زمین کشاورزی چیست؟

اکثر افرادی که به قصد خرید زمین اقدام میکنند، به دنبال سرمایه گذاری هستند و درواقع میخواهند که مثلا در چند ماه آینده، با فروش زمین، به سود بیشتری برسند. همانطور که در پست های قبلی هم اشاره کرده بودیم، کاربری های مختلفی در شمال ایران وجود دارد که کشاورزی و مسکونی هم یکی از آنها به شمار میروند. در این مقاله از سایت جای دنج، قصد داریم ببینیم که برای سرمایه گذاری زمین کشاورزی بخرم یا مسکونی؟!

کاربری مسکونی چیست؟

اطلاعات کلی درباره کاربری مسکونی
هر چیزی که باید درباره کاربری مسکونی زمین بدانید

کاربری مسکونی مربوط به مصارف مسکونی میشود؛ یعنی افرادی که اقدام به خرید زمین مسکونی کردند، فقط میتوانند در زمین خودشان، برای ساخت ویلا یا خانه اقدام کنند. یعنی اینکه برای مثال، شما نمیتواند در زمین مسکونی خودتان یک مغازه بسازید و یا نمیتوانید که برای مصارف کشاورزی، از زمین های مسکونی استفاده کنید.

البته اکثر افرادی که برای خرید زمین در محمودآباد با ما تماس میگیرند، نود درصد آنها به دنبال زمین های مسکونی هستند. البته این مورد فقط محدود به محمودآباد نمیشود؛ بلکه کاربری مسکونی، بیشترین تقاضا را در بین تمامی کاربری های زمین دارد.

کاربری کشاورزی چیست؟

کاربری کشاورزی چیست؟

کاربری کشاورزی هم یکی دیگر از انواع کاربری زمین به شمار میرود و همانطور که از اسم آن هم مشخص است، برای مصارف کشاورزی، استفاده میشوند. از آنجایی که زمین های کشاورزی فقط برای تولیدات محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرند، معمولا در مکان هایی هستند که دسترسی راحت تری را به آب داشته باشند.

در زمین های کشاورزی، شما به هیچ وجه نمیتوانید که اقدام به ساخت هیچ سازه ای کنید؛ حالا میخواهد که این سازه ها تجاری باشند یا مسکونی! برای همین، سرمایه گذاران تازه وارد حوزه زمین، این سوال در ذهنشان به وجود می آید که زمین کشاورزی بخرم یا مسکونی.

همچنین بخوانید: خرید زمین برای سرمایه گذاری

مزایای خرید زمین کشاورزی چیست؟

مزایای خرید زمین کشاورزی چیست؟
بررسی مزایای سرمایه گذاری در زمین کشاورزی

برای اینکه شما بتوانید با خیال راحت تر، یکی از این دو کاربری را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید، باید به سراغ بررسی مزایا و معایب آنها بروید که در مرحله اول، قصد بررسی مزایای سرمایه گذاری در زمین کشاورزی را داریم. به موارد زیر دقت کنید:

1. محصولات زمین، شامل مالیات نمیشوند!

همانطور که در بخش معرفی زمین کشاورزی هم توضیح دادیم، شما فقط از این زمین ها میتوانید برای کشت و پرورش محصولات کشاورزی استفاده کنید. از مهمترین مزایا زمین کشاورزی میتوان به این موضوع اشاره کرد که خرید و فروش محصولاتی که از زمین های کشاورزی خودتان برداشت میکنید، شامل هیچگونه مالیاتی نمیشوند.

2. روش های کسب درآمد مختلف

سه روش برای کسب درآمد از کاربری کشاورزی وجود دارد که انتخاب بهترین سرمایه گذاری در زمین کشاورزی هم مربوط به خودتان (صاحب زمین) میشود. در ادامه، هر سه روش سرمایه گذاری در زمین کشاورزی را به شما معرفی میکنیم:

 • خرید و فروش زمین کشاورزی: معمولا کمتر کسی است که برای کسب درآمد از زمین های کشاوزی، به سراغ این روش برود. به اینصورت که مثلا یک زمینی را میخرند و پس چند ماه یا یک سال بعد، برای فروش مجدد آن اقدام میکنند.
 • کشت و تولید محصولات کشاورزی: بعضی از افراد هم خودشان کشاورز هستند و درواقع به این نیت به سراغ خرید زمین کشاورزی میروند که به کشت و تولید محصولات کشاورزی مشغول شوند. یعنی درآمد آنها از فروش محصولاتی است که در زمین های کشاورزی خودشان کشت و تولید کردند.
 • اجاره زمین کشاورزی: از نظر متخصصان، اجاره زمین کشاورزی میتواند بهترین سرمایه گذاری در زمین کشاورزی باشد. چرا؟ چون فرض کنید که شما یک سرمایه گذار هستید و خودتان نمیخواهید که برای کشت و تولید محصولات، اقدام کنید. در این لحظه میتوانید زمین خودتان را به شخص دیگری اجاره دهید.

معایب خرید زمین کشاورزی چیست؟

معایب خرید زمین کشاورزی چیست؟
بررسی معایب سرمایه گذاری در زمین کشاورزی

در بالا به بررسی مزایا خرید زمین کشاورزی پرداختیم؛ ولی اینطور نیست که این زمینها هیچ عیب و ایرادی هم نداشته باشند. در ادامه این بخش، نگاهی به مهمترین معایب خرید زمین کشاورزی می اندازیم:

1. تغییر در سبک زندگی

مهمترین عیبی که در صورت خرید زمین کشاورزی میتواند برای شما رخ بدهد، مربوط به تغییر سبک زندگی است؛ از چه لخاظ؟ از این لحاظ که شما در بعضی از مواقع مجبور هستید که رفت و آمدهای منظمی را به زمین کشاورزی داشته باشید. حتی بسیاری از افراد نیز سعی میکنند تا یک زمین کشاورزی در نزدیکی محل زندگی خودشان خریداری کنند و در بعضی از مواقع هم مشاهده شده که کشاورزان برای اینکه نزدیک به زمین کشاورزی باشند، محل سکونت خودشان را تغییر دادند!

2. سود متغییر از اجاره زمین کشاورزی

یکی دیگر از مهمترین معایب زمین های کشاورزی مربوط به سود اجاره زمین کشاورزی میشود! یعنی چی؟ یعنی اینکه هزینه ای که شما به عنوان اجاره از مستاجر میگیرید، کامل بستگی به کیفیت محصولات پرورش داده شده دارد. پس با این اوصاف میتوان گفت که مواردی به مانند آفات، حشرات، آب و هوا، گرمای زیاد، سرمای زیاد و … میتواند تاثیرات مستقیمی را بر روی سود نهایی شما داشته باشد.

همچنین بخوانید: زمین خارج از بافت

مزایا و معایب زمین مسکونی چیست؟

البته اکثر افرادی که در پی جواب سوال زمین کشاورزی بخرم یا مسکونی هستند، اکثریت با ویژگی های زمین مسکونی آشنا میباشند و فقط قصد دارند که با ویژگی های زمین کشاورزی آشنا شوند. برای همین ما در این مقاله، تمرکز اصلی خودمان را بر روی زمین های کشاورزی گذاشتیم.

زمین های مسکونی معمولا عیب چندانی ندارند و درواقع موردی نیست که بخواهیم به عنوان عیب از آنها اسم ببریم. تنها موردی که وجود دارد مربوط به قیمت های بالای آنها میشود. قیمت زمین های مسکونی، حداقل 2 برابر زمین های کشاورزی هستند.

البته این تفاوت قیمت ها هم کاملا منطقی است! چون همه میدانند که زمین های مسکونی، ارزش های چند برابری را نسبت به زمین های کشاورزی دارند؛ از سمت دیگر هم، اکثر تقاضا مربوط به زمین های مسکونی میشود و درواقع زمین های کشاورزی، کمترین تقاضاها را برای خرید دارند.

البته قیمت بالای زمین های مسکونی را هم میتوان به عنوان مزایا آنها نیز اسم برد. به این صورت که همیشه در حال رشد قیمت هستند که یعنی اگر شما یک زمین مسکونی خوب را در یکی از روستاهای محمودآباد یا داخل شهره محمودآباد خریداری کنید، میتوانید مطمئن باشید که یک سال بعد میتواند با فروشش، سود زیادی کنید.

برای خرید زمین کشاورزی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

زمین کشاورزی بخرم یا مسکونی
چه نکاتی را باید قبل از خرید زمین کشاورزی رعایت کنیم؟

قطعا نکات بسیار مختلفی وجود دارند که شما به عنوان خریدار، باید همه آنها را در زمان خرید، بررسی کنید؛ درواقع بررسی این موارد و رعایت آنها، میتواند خریدی مطمئن تر را به شما ارائه دهد. به موارد زیر دقت کنید:

 • دور زمین را دیوار نکشید: بعضی ها به اشتباه و به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی، دور زمین کشاورزی را دیوار میکشند که این کار، کاملا خلاف قوانین است. در صورت مشاهده، قطعا باید جریمه پرداخت کنید!
 • نمیتوانید انباری یا خانه بسازید: ساختن خانه (سازه مسکونی) یا انباری در زمین های تجاری، بر خلاف قوانین است.
 • بررسی مالک و سند: اکثر زمین های کشاورزی، با سندهای قدیمی خرید و فروش میشوند. برای همین قبل از اینکه مراحل خرید را پیگیری کنید، ابتدا استعلامات لازم را از طریق دفاتر اسناد، انجام دهید.

اگر شما قصد خرید زمین کشاورزی در محمودآباد را داشتید، میتوانید با تیم جای دنج تماس بگیرید. شماره جهت تماس:

09355294440

آقای الهی

آینده زمین کشاورزی چگونه است؟

اکثریت به اشتباه فکر میکنند که سرمایه گذاری در زمین کشاورزی، یک پروسه کوتاه مدت است و میتوانند در عرض مثلا یک سال، به سودهای زیادی در این زمینه برسند. ولی باید شما را با یک واقعیت تلخ یا شیرین رو به رو کنم:

سرمایه گذاری در زمین های کشاورزی، یک سرمایه گذاری بلند مدت به شمار میرود! اگر قصد سود از زمین های کشاورزی را دارید، باید حداقل یک بازه زمانی 5 ساله را در نظر بگیرید. چون پرورش محصولات، یک پروسه زمانبر است.

خصوصیات زمین کشاورزی خوب چیست؟

هر زمین کشاورزی را نمیتوان به عنوان یک زمین کشاورزی خوب معرفی کرد. درواقع زمین های کشاورزی، باید یکسری ویژگی هایی داشته باشند تا بتوانند بهترین بازدهی را برای شما به دست بیاورند. اگر زمین کشاورزی شما این ویژگی ها را نداشته باشد، باید بدانید که سرمایه گذاری شما با شکست رو به رو میشود. در ادامه، مهمترین خصوصیات زمین کشاورزی خوب را برای شما معرفی میکنیم:

 • بررسی جهت زمین
 • بررسی شیب زمین
 • بررسی وزش باد و نسیم
 • فشار علف های هرز
 • بررسی آلودگی زمین
 • بررسی منابع آبی زمین
 • تعیین مرزهای زمین
 • بررسی سوابق زمین

جمع بندی

در این مقاله ما سعی کردیم تا شما را به یک جواب منطقی برای سوال زمین کشاورزی بخرم یا مسکونی برسانیم. اگر هر سوالی درباره این مقاله داشتید، میتوانید از قسمت کامنتها برای ما ارسال کنید.

منبع: wspsolicitors

سوالات متداول

زمین کشاورزی برای سرمایه گذاری بهتره یا مسکونی؟

اگر بخواهیم به صورت کلی نگاه کنیم، زمین مسکونی ویژگی های بیشتری دارد. ولی جواب نهایی، مربوط به هدف و بودجه شما میشود.

نکات مورد توجه در هنگام خرید زمین های کشاورزی چیست؟

یک کشاورز به خوبی با این نکات آشناست؛ درواقع شما باید بررسی کنید که هیچ عاملی نتواند در آینده بر روی محصولات پرورش داده شده شما، تاثیر منفی بگذارد. به مانند آفات یا شیب زمین یا رطوبت و …

خرید زمین کشاورزی یک سرمایه گذاری بلند مدت است؟

بله! برای سرمایه گذاری در زمین کشاورزی، باید یک بازه زمانی 5 الی 10 ساله را در نظر بگیرید.

مزایای سرمایه گذاری در زمین کشاورزی چیست؟

1. محصولات پرورش داده شده توسط شما، مشمول مالیات نمیشوند. 2. روش های مختلفی برای کسب درآمد از طریق زمین کشاورزی وجود دارد.

معایب سرمایه گذاری در زمین کشاورزی چیست؟

1. تغییر سبک زندگی 2. سود متغیر

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه