لال بازی مازندرانی | چه فرقی با لال شو دارد؟

لال بازی مازندرانی | چه فرقی با لال شو دارد؟

لال بازی مازندرانی یکی از بازی های سنتی در میان جوانان استان مازندران است که معمولا در مراسمات عروسی و یا جشن‌هایی مثل شب یلدا، دور هم جمع می‌شدند و این بازی را انجام می‌دادند. امروزه دیگر خبری از این بازی محلی مازندران نیست؛ ولی بهتر است که بدانیم این بازی چطور برگزار می‌شد تا کمی هم از سرگرمی‌های گذشته مردمان شمال باخبر شویم.

در ادامه می‌توانید ویدئو این بازی را ببینید:

 

لال بازی مازندرانی چطور بزگرار میشد؟

این بازی پرطرفدار، معمولا فقط توسط جوانان انجام می‌شد که آن هم فقط در یکسری مراسمات خاص بود؛ مثل عروسی در مازندران و یا اعیاد مختلف مثل عید نوروز و …

این بازی از 10 الی 15 شرکت کننده تشکیل می‌شد که یک نفر را به عنوان رئیس انتخاب می‌کردند؛ نام رئیس در این بازی “لال مار” بود. بقیه بازیکنان باید به صورت دایره‌ای می‌نشستند و همه هم باید ساکت باشند و هیچ خنده و حرفی نباید باشد!

لال بازی مازندرانی

حالا رئیس باید یکسری حرکاتی را انجام بدهد و بقیه هم باید آن را تقلید کنند (این حرکات از قبل تعیین شده نیستند و به صورت رندوم انجام می‌شود).

اگر هر کسی که نتواند این حرکات را تقلید کند و یا اینکه وسط این بازی حرف بزند و یا بخندد، می‌بازد و باید مجازات شود. حالا مجازات لال بازی مازندرانی چیست؟

کسی که باخت، باید در وسط دایره بنشیند و کمرش را خم کند؛ بقیه بازیکنان هم دستهایشان را بر روی هم می‌گذارند و سه الی پنج بار به پشت او ضربه می‌زنند.

ولی مجازات به همینجا ختم نمی‌شد؛ رئیس یا همان لال مار دستش را در بالای دست همه قرار می‌داد و یکی از سه شکل قیچی، سوزن، سنگ را درمی‌آورد. حالا فرد تنبیه شونده باید حدس می‌زد که لال مار دستش را به چه شکلی درآورده. اگر درست حدس می‌زد که می‌رفت و سرجایش می‌نشست و ادامه بازی؛ ولی اگر درست حدس نمی‌زد، دوباره تنبیه می‌شد و این روند ادامه داشت تا وقتی که درست حدس بزند.

لال شو چه فرقی با لال بازی دارد؟

لال شو

“تیرماه سیزده شو” یکی از جشن‌های باستانی مازندران است که هنوز هم در برخی از روستاهای مازندران برگزار می‌شود؛ در این شب، یک رسم دیگری هم وجود دارد به نام “لال شو” که خیلی‌ها آن را با لال بازی مازندرانی اشتباه می‌گیرند.

در این شب، یک نفر به نام “لال مار” با لباس مبدل، با دستمالی که به سر بسته بود، صورت سیاه شده و با یک عدد چوب (مازندرانی ها به این چوب شیش می‌گویند) ادای لالها را درمی آورد و به خانه‌ها می‌رفت. هدف او زن‌های نازا، درختانی که بار نمی‌دهند و حیوانات نازا بود.

او با چوبی که در دست داشت، به این درخت، زنان و یا حیوانات می‌زد؛ در همین حین باید یک نفر می‌آمد و برای آنها طلب بخشش می‌کرد و جمله زیر را می‌گفت:

“من ضمانت می‌دهم که این درخت بار بدهد و یا اینکه این زن و یا این حیوان بچه بزایند.”

در ادامه هم صاحبخانه باید مقداری میوه و یا خوراکی به آنها می‌داد و آنها هم در نهایت از آن خانه می‌رفتند.

جالب است بدانید که این رسم در میان مردمان مازندران قدیم بسیار مهم بوده و این افراد را خوش قدم می‌دانستند!

سوالات متداول

فرق میان لال بازی با لال شو چیست؟

لال بازی مخصوص دورهمی های خاص مثل عروسی و یا شب یلدا و … است. ولی لال شو فقط مخصوص جشن “تیرماه سیزده شو” است؛ البته طریقه بازی و تعداد شرکت کننده ها هم فرق میکند.

کلمه لال شو و لال مار یعنی چی؟

معنی لال را که همه میدانند یعنی چی. “شو” به معنی “شب” و “مار” به معنی “مادر” است؛ ولی در کلمه “لال مار” مار به معنی سرپرست و یا رئیس را میدهد.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه