خرید زمین چگونه است؟ + صفر تا صد خرید زمین!

خرید زمین چگونه است؟ + صفر تا صد خرید زمین!

خرید زمین چگونه است یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین سوالاتی است که در ذهن هر شخصی که قصد خرید و فروش زمین را دارد، ایجاد می‌شود و درواقع پیدا کردن جواب این سوال، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در انجام مراحل خرید زمین مدنظرش را داشته باشد.

برای همین ما در این مقاله از سایت جای دنج، تصمیم گرفتیم صفر تا صد خرید زمین را به شما توضیح دهیم. پس اگر شما نیز به دنبال یادگیری مراحل خرید زمین هستید، این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

خرید و فروش زمین چگونه است؟

خرید زمین چگونه است؟
خرید زمین چگونه است؟

بهتر است که هر چه سریع‌تر به سراغ بررسی جواب سوالی اصلی خودمان یعنی خرید و فروش زمین چگونه است برویم. در ادامه مراحل خرید زمین را به صورت کامل به شما توضیح می‌دهیم:

1. با یک مشاور خوب صحبت کنید

تمامی بخش‌های خرید و فروش زمین می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد و واقعا نمی‌توان گفت که مثلا فلان مرحله، ارزش بیشتری نسبت به آن یکی دارد؛ انتخاب یک مشاور خوب درواقع همان مشاور املاک است؛ یک مشاور املاک خوب باید بتواند یک زمین با ویژگی‌های مدنظر شما را در سریع‌ترین زمان ممکن، برای شما پیدا کند.

همچنین صداقت و راستگویی باید جزو اولین فاکتورهای هر مشاور املاکی باشد؛ همانطور که می‌دانید، نام مشاورهای املاک، امروزه کمی بد در رفته که همین موضوع باعث می‌شود تا پیدا کردن یک مشاور املاک مطمئن، کمی سخت شود. ولی هیچ چیزی غیر ممکن نیست.

البته امروزه خرید و فروش‌ها زمین نیز وارد عرصه اینترنت شده که سایت‌های زیادی هم به همین منظور، طراحی شدند. در بین این سایت‌ها، چندین سایت مشاور املاکی خوب هستند که به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند که ما آنها را در پست بهترین سایت فروش زمین معرفی کردیم.

2. تعیین بودجه

در ادامه بررسی سوال خرید زمین چگونه است، به مرحله دوم خرید و فروش زمین، یعنی تعیین بودجه می‌رسیم. پیشنهاد می‌شود که حتی اگر شما سرمایه زیادی را در اختیار دارید، برای خرید زمین حتما یک بودجه‌ای خاص را تعیین کنید؛ چون بودجه شما می‌تواند تعیین کننده ویژگی و خصوصیات زمین شما باشد.

مثلا فرض کنید که شما به یک مشاور املاک معتمد مراجعه کردید و به او می‌گویید که مثلا یک زمین در روستاهای ساحلی سرخرود می‌خواهید و بودجه مدنظر شما هم 2 میلیارد تومن است! همین تعیین بودجه می‌تواند فایل‌های زیادی را فیلتر بندی کرده تا بهترین فایل بر اساس خصوصیات مدنظر شما، پیدا و به شما نمایش داده شود.

3. در چه منطقه ای قصد خرید دارید

این مرحله نیز در ادامه بررسی جواب سوال خرید زمین چگونه است وجود دارد که شما باید حتما یک منطقه ای برای خرید زمین، مشخص کنید. مثلا شما قصد خرید در شمال کشور را دارید یا در تهران؟ قصد خرید زمین در مازندران را دارید یا گیلان؟

در هر استانی از کشور ایران، شهرهایی وجود دارند که قطعا دارای پتانسیل بالایی چه برای سرمایه گذاری و چه برای ویلاسازی هستند؛ مثل خرید زمین در محمودآباد مازندران یا خرید زمین در کردان تهران و ….

البته انتخاب منطقه مناسب برای خرید زمین نیز بستگی به هدف شما دارد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

3. هدفتان از خرید زمین چیست؟

قطعا هر شخصی که اقدام به خرید زمین در هر منطقه ای می‌کند، یک هدفی دارد و درواقع همین هدف است که می‌تواند بخش های مختلفی به مانند موقعیت زمین یا بودجه و … را مشخص کند. برای مثال اگر هدف شما از خرید زمین، سرمایه گذاری است، پیشنهاد می‌شود که به سمت زمین های مناطقی از شمال کشور بروید که رو به رشد هستند. ما نیز در پست بهترین منطقه شمال برای خرید زمین نیز به بهترین مناطق شمال کشور برای سرمایه گذاری اشاره کردیم،

البته اهداف زیادی برای خرید زمین وجود دارد که بهتر است قبل از شروع مراحل خرید زمین، حتما هدف خودتان را مشخص کنید.

4. استعلامات مربوط به زمین

چهارمین مرحله از صفر تا صد خرید زمین مربوط به استعلام لازم برای خرید زمین می‌شود. استعلامات زمین نیز جزو مهم‌ترین مراحل خرید و فروش زمین به شمار می‌رود و اگر این مرحله را انجام ندهید، ممکن است که در آینده دچار مشکلات مخلتفی شوید.

برای مثال فرض کنید که شما در حال خرید یک زمین مسکونی در محمودآباد هستید؛ از کجا می‌دانید که این زمین، واقعا مسکونی است؟ البته این از “کجا می‌دانیدها” را می‌توانیم تا چند ساعت ادامه دهیم و برای اینکه شما جواب این “از کجا می‌دانیدها” را با قاطعیت جواب دهید، باید حتما استعلامات لازم برای خرید زمین را انجام دهید.

5. بررسی مدارک زمین مدنظر

همیشه پیشنهاد می‌شود که چه در صورت خرید زمین و چه در صورت فروش زمین، حتما یک وکیل و یک مشاور املاک معتمد را همراه خودتان کنید تا بخش های مختلف زمین و مدارک‌ها را بررسی کنید؛ در خصوص بررسی مدارک نیز بهتر است که حتما از یک وکیل معتمد کمک بگیرید.

امروزه روش‌های نوینی برای جعل مدرک وجود دارد و همانطور که در جریان هم هستید، بسیار مشاهده شده که یک زمین را به چند نفر فروختند که دلیل آن نیز چیزی جز جعل سند نیست. پس حتما مدارک زمین مدنظرتان را بررسی کنید تا با مشکلاتی از این قبیل، مواجه نشوید.

همچنین بخوانید: طلا بهتر است یا زمین؟

مدارک لازم برای خرید زمین چیست؟

مدارک لازم برای خرید زمین - صفر تا صد خرید زمین
مدارک لازم برای خرید زمین – صفر تا صد خرید زمین

تا به اینجا ما سعی کردیم تا یک جواب کلی درباره خرید زمین چگونه است به شما ارائه دهیم؛ ولی باید بدانید که خرید زمین در همین 5 مرحله خلاصه نمی‌شود و درواقع راه بسیار سخت و پیچیده‌تری را در پیش دارید. یکی از این مراحل، مربوط به بررسی مدارک لازم برای خرید زمین می‌شود.

ما در بالاتر گفته بودیم که باید حتما مدارک‌های لازم را بررسی کنید تا در آینده، با هیچ مشکلی رو به رو نشوید؛ درواقع بهتر است که مراحل مربوط به بررسی مدارک را قبل از عقد قرارداد انجام دهید؛ چون بعد از اینکه قرارداد مربوط به خرید زمین را امضا کردید، دیگر کاری از دستتان برنمی‌آید و اگر هم بتوانید کاری بکنید، قطعا باید یک چند ماهی وقت خودتان را بگیرید!

اکثر خریدارها فقط به مشاهده سند اکتفا می‌کنند؛ در صورتی که شما حتما باید هر نوع مدرک و سندی را فورا از نزدیک ترین دفترخانه و ارگان های مربوطه استعلام بگیرید. یادتان باشد که شما قرار است مبلغی بالای 500 میلیون تومان و در اکثر مواقع نیز بالای 1 میلیاد تومان را برای خرید زمین پرداخت کنید؛ پس باید از چیزی که می‌خرید مطمئن باشید!

همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، پیشنهاد می‌شود که حتما یک وکیل معتمد را همراه خودتان کنید و اگر هرگونه مشکلی را در پرونده ها مشاهده کردید، به هیچ وجه پای قرارداد نروید تا به صورت کامل و صد در صد، به قرارداد و خرید زمین، اطمینان داشته باشید.

استعلامات خرید زمین شمال چگونه است؟

همانطور که می‌دانید، هر زمینی می‌تواند کاربری های متفاوتی داشته باشد که این تنوع در شمال کشور، بیشتر از هر جای دیگری مشاهده می‌شود. به طوریکه مثلا شاید در فاصله 5 متر، دو زمین با دو کاربری مختلف وجود داشته باشد.

همانطور که می‌دانید، نوع کاربری می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت زمین بگذارد؛ برای همین باید طبق توضیحاتی که در بالا به شما ارائه کردیم، حتما از نوع کاربری زمین مدنظرتان استعلام بگیرید. این استعلامات را می‌تواند از دفترخانه ها یا دفاتر دولتی به مانند جهاد کشاورزی، اداره منابع طبیعی و … انجام دهید.

نکات مهم در خرید زمین قولنامه ای (نحوه خرید زمین بدون سند)

نکات مهم در خرید زمین قولنامه ای - نحوه خرید زمین بدون سند
نکات مهم در خرید زمین قولنامه ای – نحوه خرید زمین بدون سند

یکی دیگر از مراحل صفر تا صد خرید زمین مربوط به بررسی نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین می‌شود. درواقع زمین هایی که سند ندارند، به صورت قولنامه ای خرید و فروش می‌شوند. شما هم برای اینکه متوجه شوید که زمین مدنظر شما دارای سند است یا نه، می‌توانید استعلامات لازم را از طریق شهرداری انجام دهید.

ولی متاسفانه خرید زمین به صورت قولنامه ای به طور کامل قانونی نیست و در اکثر مواقع نیز، اصلا قانونی و معتبر نیست. ولی از آنجایی قیمت زمین ها به صورت نجومی در حال افزایش است، اکثر خرید و فروش های زمین به ناچار به صورت قولنامه ای انجام می‌شود.

برای همین شما باید با نکات مهم نحوه خرید زمین قولنامه ای آشنا باشید تا در آینده با مشکلات خاصی مواجه نشوید؛ از مهم‌ترین این نکات می‌توان گفت که برای نوشتن قولنامه، باید حتما به یک مشاور املاک معتبر بروید که تمامی مدارک لازم را از صنف املاک داشته باشد.

همچنین طرفین قرارداد باید افراید بالغ و عاقل باشند و همچنین شاهدانی باید در زیر قولنامه امضا بزنند که شما اطمینان صد در صدی را به آنها داشته باشید. از مهم‌ترین نکات دیگر می‌توان به بررسی کد رهگیری زمین اشاره کرد؛ شما باید این کد را استعلام بگیرید تا متوجه شوید که زمین مدنظر شما، به شخص دیگری فروخته نشده باشد.

از طرفی دیگر، حتما بررسی کنید که زمین و ملک شما مشاع نباشد.

همچنین بخوانید: دریافت کد رهگیری املاک

نکات مهم در خرید زمین باغی چیست؟

نکات مهم در خرید زمین باغی
نکات مهم در خرید زمین باغی

در زمان خرید زمین باغی نیز شما باید علاوه بر نکات بالا، یکسری نکات دیگری را نیز بررسی کنید؛ در ادامه نکات مهم در خرید زمین باغی را به شما معرفی می‌کنیم:

 • بررسی منابع آب منطقه
 • بررسی ویژگی خاک زمین
 • بررسی امنیت محله و همسایه ها
 • بررسی سند زمین
 • بررسی تمامی مجوزهای ساخت

ویژگی های یک زمین خوب چیست؟

ویژگی های یک زمین خوب
ویژگی های یک زمین خوب

شما به عنوان یک خریدار، در هر شهر و هر منطقه ای می‌توانید یک زمین برای خودتان بخرید؛ ولی هر منطقه ای و هر زمینی نمی‌تواند دارای ویژگی های یک زمین خوب را دارا باشد. درواقع آنها هیچکدام از ویژگی های الزامی مربوط به خرید زمین را ندارند و نه تنها برای سرمایه گذاری، بلکه برای خانه سازی و ویلاسازی نیز اصلا پیشنهاد نمی‌شود.

یک زمین خوب، باید دارای قابلیت سرمایه گذاری باشد؛ به طوریکه مثلا اگر شما 5 سال بعد قصد فروش زمین خودتان را داشتید، بتوانید سود لازم از آن را ببرید. در بین زمین های کل ایران، زمین های شمال و تهران، دارای رشد بسیار چشمگیری داشتند که هر چه هم می‌گذرد، قیمت زمین های این مناطق نیز بیشتر می‌شود.

یعنی بهتر است اینطور بگویم که اگر به دنبال یک زمینی هستید که تمامی ویژگی های یک زمین خوب را داشته باشد، پیشنهاد می‌شود که به سراغ شمال کشور بروید. البته شمال کشور هم دارای زمین هایی است که ویژگی های لازم برای خرید را نداشته باشد. برای همین پیشنهاد می‌شود که اگر قصد خرید زمین در هر منطقه ای را دارید، با یک مشاور املاک که در همان منطقه فعال است، مشورت کنید.

چگونه در خرید زمین گول نخوریم؟

چگونه در خرید زمین گول نخوریم
چگونه در خرید زمین گول نخوریم

نکات بسیار زیادی وجود دارد که شما به عنوان خریدار باید آن را در زمان خرید زمین، مدنظر داشته و حتما آنها را بررسی کنید که چند نمونه از مهم‌ترین آنها را در بالاتر توضیح دادیم. در ادامه چند نمونه از مهم‌ترین نکاتی را که باید قبل از خرید زمین بررسی کنید را به شما معرفی می‌کنیم:

 • بررسی بودجه
 • بررسی ابعاد زمین
 • بررسی ویژگی های زمین
 • بررسی هزینه های جانبی
 • بررسی هدف از خرید زمین
 • گرفتن استعلام از زمین
 • بررسی همسایگان زمین
 • بررسی وضعیت جغرافیایی زمین
 • بررسی فاصله زمین تا مراکز خدماتی و درمانی
 • مشورت گرفتن از افراد با تجربه

البته ما تمامی موارد بالا را به صورت کامل در مقاله برای خرید زمین به چه نکاتی باید توجه کرد توضیح دادیم که برای مطالعه می‌توانید به همین مقاله مراجعه کنید.

بهترین زمان برای خرید زمین چه زمانی است؟

درباره بهترین زمان برای خرید زمین باید بگویم که شما به عنوان یک سرمایه گذار یا خریدار باید قیمت زمین ها را به صورت روزانه بررسی کنید و در زمانی که این قیمت ها به کف خودشان رسیدند، حالا اقدام به خرید زمین کنید.

خرید زمین آینده دار

خرید زمین آینده دار
خرید زمین آینده دار

منظور از خرید زمین آینده دار درواقع همان بحث سرمایه گذاری بلند مدت است؛ یعنی مثلا شما در یکی از روستاهای یک شهر رو به رشد زمین می‌خرید و مثلا 4 سال صبر می‌کنید و در این 4 سال نیز ارزش زمین شما، چند برابر می‌شود.

زمین های آینده دار زیادی هم در شهرستان محمودآباد وجود دارند؛ چون هم محمودآباد یک شهرستان رو به رشد به شمار می‌رود و هم اینکه روستاهای متعدد با ویژگی و خصوصیات متعددی دارد. برای مثال محمودآباد چند روستای جنگی، چند روستای ساحلی و … دارد که می‌تواند یکی از بهترین گزینه ها برای خرید زمین آینده دار باشد.

مقاله خرید زمین (PDF)

در ادامه این بخش نیز، لینک دانلود پی دی اف همین مقاله را برای شما قرار میدهیم تا در صورت نیاز، آن را دانلود کنید و هر زمان که احتیاج بود، آن را مطالعه کنید:

دانلود مقاله خرید زمین PDF

چرا باید از جای دنج زمین بخرم؟

همه می‌دانند که خرید زمین، یک پروسه زمانبر، وقت گیر و پر از استرس است؛ همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، پیدا کردن یک مشاور املاک خوب می‌تواند مراحل خرید زمین را برای شما بسیار آسان کند.

جای دنج برترین مشاور املاک در منطقه جغرافیایی شهرستان محمودآباد است که فعالیت خودش را به صورت اینترنتی و حضوری انجام می‌دهد. شما نیز اگر قصد خرید زمین، ویلا یا ملک را در محمودآباد داشتید، می‌توانید از خدمات تیم جای دنج استفاده کنید.

سوالات متداول

ایا خرید زمین سود دارد؟

به طور کلی بله! ولی بستگی دارد که شما تا چه اندازه نکات مربوط به سرمایه گذاری در زمین را رعایت کردید!

زمین کشاورزی بخرم یا مسکونی؟

این موضوع کاملا بستگی دارد به هدف شما! درواقع کاربری زمینی که می‌خرید، باید بر اساس هدف شما باشد. این مورد را نیز بدانید که نوع کاربری زمین می‌تواند تاثیرات زیادی را بر روی قیمت زمین مدنظر شما بگذارد. البته ما در پست زمین کشاورزی بخرم یا مسکونی، به صورت کامل درباره این موضوع پرداختیم.

منبع: bankrate

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه