نحوه خرید زمین نسقی + آموزش استعلام زمین نسقی

نحوه خرید زمین نسقی + آموزش استعلام زمین نسقی

نحوه خرید زمین نسقی شاید جزو گُنگ ترین کلمات و بخش های املاک به شمار برود؛ به طوری که شاید حتی اکثر افرادی که سالها در حوزه خرید و فروش زمین فعالیت میکنند هم با این کلمه آشنا نباشند و اطلاعاتی درباره آن نداشته باشند.

در این مقاله از سایت جای دنج، ما تصمیم گرفتیم تا اطلاعات کاملی را درباره خرید زمین نسقی را در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم میخواهید بدانید که زمین نسق یعنی چه، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

نسق یعنی چه؟

نسق یعنی چه؟
معنی کلمه نسق چیست؟

قبل از اینکه به سراغ آموزش نحوه خرید زمین نسقی برویم، در مرحله اول بهتر است ببینیم که معنی نسق زمین چیست و به چه زمین هایی، نسق گفته میشود. همانطور که در بخش مقدمه هم گفتیم، این کلمه برای خیلی از افراد فعال در این حوزه، ناآشناست و شاید حتی خیلی ها با تلفظ نسق هم آشنا نباشند. پس بهتر است که اول از همه، به معنی این کلمه بپردازیم.

در توضیح معنی نسق چیست، میتوان اینگونه گفت که یک شخص کشاورز، حق کشاورزی در زمینی را دارد که صاحب آن زمین، شخص دیگری است! این مورد مربوط میشود به زمانی که در زمین قبل از انقلاب اسلامی، کشاورزان زیر نظر اربابان و خان ها کشاورزی میکردند و درواقع زمین برای خان ها بود؛ در این لحظه، کشاورزها هم سهم خودشان از محصولاتی که کشت میکردند، دریافت میکردند و حالا در ادامه نیز اصلاحات ارضی به وجود آمد که درنهایت باعث مشکلاتی به مانند زمین نسق دار شده.

همچنین بخوانید: نحوه خرید زمین قولنامه در روستا

معنی نسق در املاک چیست؟

معنی نسق در املاک چیست؟
منظور املاکی ها از کلمه نسق چیست؟

معنی نسق در املاک هم هیچ فرقی با توضیحی که در بالا ارائه دادیم ندارد؛ البته معمولا این کلمات را خیلی کم از مشاوران املاک میشنوید؛ چون همانطور که تا الان هم متوجه شدید، معامله زمین نسق دار، دردسرهای زیادی دارد که باعث میشود تا مشاوران املاک از فروش این دسته زمین ها، دوری کنند. به حدی که شاید خیلی از مشاوران املاک هم با نحوه خرید زمین نسق دار آشنا نباشند.

معنی کلمه نسق در حقوق چیست؟

معنی کلمه نسق در حقوق هم هیچ فرقی با توضیحی که در بالا ارائه دادیم ندارد!

صاحب نسق یعنی چه؟

صاحب نسق یعنی چه؟
به چه کسی، میگویند صاحب نسق؟

طبق اطلاعاتی که در سایت آبادیس و مربوط به صاحب نسق وجود دارد، درواقع به افرادی گفته میشود که صاحب زمین های نسقی هستند؛ درواقع صاحب نسق یک نوع لقب در گذشته به شمار میرود که به خان، کدخدا و … منتصب میشد.

البته این توضیح، فقط مربوط به معنی لغوی صاحب نسق است که در عمل، معنی آن فرق میکند. صاحب نسق، به صاحبان حق نسق گفته میشود. حالا سوالی که اینجا پیش می آید این است که حق نسق چیست؟!

به حقی گفته میشود که به افرادی که در قبل از انقلاب و در طی قانون اصلاحات اراضی، زمین هایی به آنها واگذار شده. یا میتوان اینطور گفت که به افرادی که حق دارند تا بر روی زمین های کشاورزی و زراعی، زراعت کنند را حق نسق میگوند. (در صورتیکه صاحب زمین، شخص دیگری است!)

اعتبار سند نسقی چقدر است؟

اعتبار سند نسقی چقدر است؟
سندهای نسق چقدر اعتبار دارند؟

در ادامه مقاله نحوه خرید زمین نسق دار، باید درباره ارزش و اعتبار سند نسقی هم اطلاعاتی داشته باشید. البته این موضوع بر هیچ کسی پوشیده نیست که ارزش و اعتبار سند نسقی، کمتر از سند تک برگ (سند اصلی زمین) است.

از سمت دیگر هم سند های نسقی که آن را با اسم سند اصلاحات ارضی هم میشناسند، سند بی اعتباری نیستند؛ درکل بررسی اینکه آیا نسق معتبر است یا نه، بحث کاملا پیچیده ای است که شاید توضیح دادن آن، در توان اشخاص عادی نباشد. برای همین پیشنهاد میکنم که سوالاتی از قبیل نسق معتبر چیست در ذهنتان وجود دارد، حتما از یک مشاور حقوقی مشاوره بگیرید.

همچنین بخوانید: زمین داخل بافت یعنی چه؟

گم شدن نسق زمین

همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، اعتبار سند نسقی، زیاد نیست و خب اگر سند آن را گم کنید، قطعا کار برای اثبات اینکه شما ضاحب نسق هستید بسیار سخت میشود.

نکات مهم در خرید زمین نسقی چیست؟

یکی دیگر از مهمترین بخش های نحوه خرید زمین نسقی، مربوط به نکات مهم در خرید زمین نسقی میشود که باید قبل از خرید این زمین ها بدانید؛ البته اکثر این نکات با نکات خرید بقیه انواع سندها یکسان هستند که ما در مقاله چگونه در خرید زمین گول نخوریم هم به صورت کامل درباره این موضوع توضیح دادیم.

ولی باز هم یکسری نکاتی وجود دارند که فقط مربوط به خرید زمین نسق دار هستند. در مرحله اول پیشنهاد میکنم که اصلا به سراغ خرید زمین نسقی نروید. چون همانطور که احتمالا تا الان هم متوجه شدید، دردسرهای زیادی دارد و واقعا ارزشش را ندارد که خودتان را در این مشکلات غرق کنید.

ولی اگر باز هم به هر دلیلی به دنبال خرید زمین نسق دار بودند، باید مراحل استعلام زمین نسقی را جدی بگیرید! هیچ بخشی به اندازه این بخش نمیتواند در نحوه خرید زمین نسقی مهم باشد.

برای استعلام زمین نسقی، باید سند مربوطه را به اداره اسناد ببرید تا مراحل استعلام نسق زمین انجام شود.

تبدیل نسق به سند چگونه است؟

تبدیل نسق به سند چگونه است؟
مراحل تبدیل نسق به سند در طول نحوه خرید زمین نسقی

در ادامه آموزش نحوه خرید زمین نسقی، قطعا اکثریت و بعد از خرید به دنبال تبدیل نسق به سند هستند. البته باید بدانید که هیچ کار سختی را در پیش ندارید و فقط کافی است که روال اداری را طی کنید؛ یعنی تنها سختی این کار این است که باید روال اداری را تحمل کنید!

1. در اولین مرحله شما باید مدارکی به مانند سند اولیه (سند مالکیت) و تمام قولنامه ای که برای خرید این زمین کشاورزی به نام فرد است را آماده کنید (اصل و کپی)

2. سپس باید نقشه ملک را با مختصات UTM آماده کنید.

3. در مرحله بعدی باید به سراغ تهیه یکسری از مدارک و نسخه jpg یا png آنها را تهیه کنید. این مدارک عبارتند از:

  • اصل شناسنامه متقاضی
  • اصل کارت ملی متقاضی
  • کپی سند اولیه ملک
  • اصل و کپی تمام اسناد قولنامه ای (در بالاتر توضیح دادیم)
  • نقشه ملک با مختصان utm
  • فیش بانکی بابت واریز هزینه (در گذشته این هزینه، 500 هزار تومان بود؛ الان ممکن است که تغییر کرده باشد.)

4. در مرحله بعدی یک فرمی را پر کنید تا شماره ورود به سامانه را به دست بیاورید.

5. سپس باید وارد سامانه شوید و شماره ای که دریافت کردید را وارد کنید تا مراحل ثبت نام شما تکمیل شود.

6. سپس باید به واحد ثبتی مراجعه کنید تا تبدیل نسق به سند شما نهایی شود تا سند جدید برای شما ارسال شود. همچنین کد رهگیری را از واحد ثبتی دریافت کنید تا بتوانید از طریق سامانه اداره پست، مرسوله خودتان را پیگیری کنید.

البته باز هم پیشنهاد میکنم که برای پیگیری مراحل تبدیل نسق به سند، حتما از یک شخصی که تجربه این کار را دارد کمک بگیرید. چون قطعا میتواند اطلاعات جامع تری را به شما ارائه بدهد.

همچنین بخوانید: زمین کشاورزی بخرم یا مسکونی؟

هزینه تبدیل نسق به سند چقدر است؟

هیچ مقدار ثابتی به عنوان هزینه تبدیل نسق به سند وجود دارد؛ چون هر زمینی، میتواند قیمت های متفاوتی را به خودش بگیرد؛ همچنین ممکن است که قانون مربوط به این حوزه، هر چند وقت یکبار تغییر کنند که درنهایت باعث میشود عددی هم که در اینجا معرفی مکنیم، بعد از مدتی تغییر کند.

فرق سند با نسق چیست؟

فرق سند با نسق چیست؟

در مرحله بعدی، باید ببینیم که فرق سند با نسق چیست؟! نسق خودش یک نوع سند به شمار میرود؛ ولی همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، اعتبارش از سندهای رسمی (به مانند تک برگ و ..) کمتر است. ولی اگر شرایط قانونی اسناد نسق وجود داشته باشد، میتوانید آن را به سند تک برگ هم تبدیل کنید.

نسق معتبر چیست؟

چیزی به اسم نسق معتبر یا نسق غیرمعتبر وجود ندارد؛ ارزش و اعتبار همه آنها در یک حد و اندازه است.

نسق زراعی چیست؟

عده زیادی همیشه در زمان نحوه خرید زمین نسقی، درباره نسق زراعی از ما سوال میپرسند؛ درواقع نسق با نسق زراعی هیچ فرقی ندارد و هر دو یک معنی را میدهند. در هر صورت سند نسق، نشان دهنده اجازه شخص کشاورز برای انجام زراعت در زمین شخص دیگری است!

اثبات مالکیت با نسق زراعی به چه صورت است؟

اگر قصد اثبات مالکیت با نسق زراعی را به دادگاه دارید، بهترین روش این است که قراردادی که در بین زارع و صاحب زمین نوشته شده است را به دادگاه ارائه دهید؛ در داخل این قرارداد، به صورت واضح درباره همه چیز توضیح داده شده که تمامی ابهامات را برطرف میکند.

محاسبه نسق زراعی به چه صورت است؟

این مورد را باید از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید. هیچ کسی به اندازه این اشخاص نمیتوانند در این موارد، به شما کمک کنند.

مشکلات سند زمین نسقی چیست؟

مشکلات سند زمین نسقی چیست؟

تا به الان و در طی توضیح موضوع نحوه خرید زمین نسقی، چندین بار اشاره کردیم که تا حد ممکن از خرید زمین های نسقی دوری کنید. ولی شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا؟ در این بخش قصد داریم تا به توضیح مشکلات سند زمین نسقی بپردازیم:

  • در بسیاری از مواقع، صاحبان اصلی ملک ها مشخص نیست؛ برای همین پیشنهاد میکنم که اگر به دنبال نحوه خرید زمین نسقی هستید، حتما استعلام سند نسق زمین را در اولویت خودتان قرار دهید.
  • در بسیاری از مواقع مشاهده شده که زمین های نسقی، به چندین نفر فروخته شدند و در این لحظه ما مجددا شاهد مشکل اول هستیم؛ یعنی صاحب اصلی ملک مشخص نیست!

وام ساخت با سند زمین نسقی امکانپذیر است؟

خیر! بانک ها به هیچ وجه از روی سند زمین نسقی، هیچ وامی را اهدا نمیکنند.

خرید زمین نسق دار منطقی است؟

به هیچ وجه! تیم جای دنج، به هیچ وجه من الوجوه، خرید زمین نسق دار را پیشنهاد نمیکنیم!

سوالات متداول

نسق یا نسخ؟

نسق کلمه درست است!

چگونه زمین نسق دار بخریم؟

معمولا مشاور املاک ها، به سراغ فروش زمین های نسقی نمیروند؛ ولی بهترین روش این است که انتخاب یک مشاور املاک مطمئن را جزو اولین مرحله از نحوه خرید زمین نسقی قرار دهید.

نسق زراعی سند رسمی است؟

در جواب به سوال آیا نسق زراعی سند رسمی است میتوان فقط یک کلمه گفت: خیر! ولی اعتبار کافی را دارد.

اعتبار نسق زراعی چقدر است؟

قطعا کمتر از سندهای تک برگ است! ولی اینطور هم نیست که بی ارزش باشد؛ حتی اگر ویژگی و شرایط قانونی را دارا باشد، امکان تبدیل آن به اسناد تک برگ هم وجود دارد.

استعلام نسق زراعی به چه صورت است؟

برای استعلام نسق زراعی باید از اداره اسناد پیگیری کنید.

چگونگی تشخیص زارع صاحب نسق از نظر اصلاحات ارضی؟

برای تشخیص زارع صاحب نسق، باید قرار بین زارع و صاحب زمین را بررسی کنید.

شرایط تبدیل نسق به سند چیست؟

شرایط سختی ندارد؛ درواقع چیزی نیست که نتوانید آن را انجام دهید؛ فقط باید یکسری مدارکی را آماده کرده و به اداره اسناد ارائه دهید.

شرایط تبدیل ملک نسقی به سند چیست؟

این مورد را بهتر است که از یک مشاور حقوقی سوال کنید.

خانه نسقی بخریم یا نه؟

تا حد امکان پیشنهاد میکنم که از خرید هر گونه ملک یا زمین نسقی دوری کنید. باور کنید که ارزشش را ندارد!

منبع: ویکی پدیا

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه