دریافت کد رهگیری املاک به چه صورت است؟

دریافت کد رهگیری املاک به چه صورت است؟

در شمال کشور و به این دلیل که سرعت خرید و فروش زمین بسیار بالاست، از قولنامه برای خرید و فروش زمین استفاده میکنند. چون دریافت سند، زمان نسبتا زیادی میبرد که باعث میشود تا فروشندگان و خریداران، از روش قولنامه برای خرید و فروش زمین استفاده کنند.

البته قولنامه ها، یک برگه بی ارزش نیستند و ارزش بالایی دارند؛ ولی قطعا ارزش آنها از سند کمتر است؛ درواقع اینطور به شما بگویم که قولنامه به مانند یک پیشنویش هستند.

درواقع همین موارد باعث میشود تا دریافت کد رهگیری املاک بسیار مهم واقع شود. چرا؟ چون روش جعل قولنامه بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید و برای همین باید حتما مراحل استعلام کد رهگیری را انجام دهید.

در ادامه این مقاله از سایت جای دنج، ما قصد داریم تا به صورت کامل درباره دریافت کد رهگیری با هم صحبت کنیم و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

لیست فهرست‌ها

ضرورت دریافت کد رهگیری املاک

ضرورت دریافت کد رهگیری املاک
بررسی اهمیت کد رهگیری املاک

در مقدمه، یکسری اطلاعاتی را درباره اهمیت کد رهگیری توضیح دادیم؛ ولی بهتر است که کمی بیشتر درباره ضرورت دریافت کد رهگیری املاک صحبت کنیم تا به خوبی با اهمیت آن آشنا شوید.

اصلا فرق نمیکند که شما در حوزه املاک، تازه کار هستید یا اینکه سابقه طولانی مدتی را در این زمینه دارید؛ یادتان باشد که دست بالای دست بسیار است و همیشه امکانش وجود دارد که یک نفر، سر شما کلاه بگذارد که این کلاهبرداری از طریقه قولنامه، بسیار ساده تر از روش های دیگر است.

ولی روشی که میتواند شما را از امن بودن قرارداد فروش زمین مطمئن کند، دریافت کد رهگیری املاک است. تقریبا از سال 1387 بود که یک سایتی برای جلوگیری از این دسته کلاهبرداری ها راه اندازی شد (سایت ثبت معاملات و املاک در کشور)

بعد از راه اندازی این سایت، تمامی مشاورین املاک باید تمامی قراردادهای خودشان اعم از خرید و فروش زمین، خانه، ویلا و حتی اجاره خانه را در این سایت به ثبت برسانند تا یک کد رهیگری دریافت کنند.

همچنین بخوانید: استعلام داخل بافت بودن زمین

مراحل دریافت کد رهگیری املاک

مراحل دریافت کد رهگیری املاک

تمامی کدهای رهگیری، توسط خود املاک اخذ میشود. یعنی اینکه خودشان وارد سامانه ثبت معاملات و املاک کشور میشوند و تمامی مفاد قولنامه را در سایت، به ثبت میرسانند. همچنین موظف هستند که اطلاعات کامل طرفین قرارداد (خریدار و فروشنده) را با اطلاعات کاملشان (کد پستی، آدرس و …) در سامانه به ثبت برسانند.

پس از ثبت شدن کد رهگیری در سامانه املاک، یک اس ام اسی برای شما فرستاده میشود که نشان از تایید شدن این مراحل هست؛ پس از دریافت اس ام اس، حالا شما میتوانید قولنامه را با خیال راحت، امضا کنید.

هزینه دریافت کد رهگیری چقدر است؟

هزینه دریافت کد رهگیری چقدر است؟
چه مقدار هزینه باید برای دریافت کد رهگیری پرداخت کنیم؟

دریافت کد رهگیری املاک رایگان است و هیچ هزینه ای برای شما ندارد؛ البته این حرفی که زدیم، بر اساس قانون است؛ چون مشاور املاک موظف است که به درخواست شما احترام بگذارد و اقدام به دریافت یا استعلام کد رهگیری کند.

البته هزینه آن هم بسیار ناچیز است که شاید حتی پول خرد شما هم نباشد. البته در بعضی از مواقع، مشاهده شده که مشاورین املاک در ازای دریافت کد رهگیری، مبالغی بالاتری را اعلام میکنند.

استعلام کد رهگیری املاک قولنامه ای به چه صورت است؟

استعلام کد رهگیری املاک قولنامه ای به چه صورت است؟
توضیح مراحل استعلام کد رهگیری املاک

در ادامه نکات مربوط به دریافت کد رهیگری، حتما سعی کنید که کد رهگیری املاک قولنامه ای که برای شما اس ام اس شده یا مشاور املاک به شما اعلام کرده را استعلام بگیرید. استعلام یکی از نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین است که انجام ندادن آنها، باعث افزایش احتمال کلاهبرداری در قرار شما میشود.

یکی از این مراحل استعلام، مربوط به استعلام کد رهگیری املاک قولنامه ای میشود. خوشبختانه این بستر برای شما فراهم شده که بتوانید استعلام کد رهگیری املاک با کد ملی خودتان را انجام دهید. همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، مشاور املاک موظف است که حتما تمامی مفاد قولنامه را در سامانه به ثبت برساند که این موارد مربوط به اطلاعات مابین قرار هم میشود.

پس شما میتوانید به راحتی و با ورود به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور و با وارد کردن کد ملی، مراحل استعلام کد رهگیری قرارداد را بررسی کنید تا از صحت و درستی قرارداد، مطمئن شوید.

دریافت کد رهگیری اجاره نامه چگونه است؟

دریافت کد رهگیری اجاره نامه چگونه است؟
اطلاعات کامل درباره کد رهگیری اجاره نامه

یکی از رایج ترین سوالات مربوط به کد رهگیری، مربوط به دریافت کد رهگیری اجاره نامه است. دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه خانه، هیچ فرقی با فروش خانه یا ویلا و زمین ندارد؛ ولی از آنجایی که یکسری ابهاماتی هم درباره این موضوع وجود دارد، ما در ادامه سعی میکنیم تا یکسری توضیحات جامعی را درباره دریافت کد رهگیری اجاره نامه را به شما ارائه دهیم:

سامانه دریافت کد رهگیری مستاجران چیست؟

سامانه خاصی فقط برای مستاجران وجود ندارد؛ درواقع همان سامانه ثبت معاملات و املاک کشور است که برای دریافت کد رهگیری یا استعلام، باید از همین سامانه اقدام کنید.

مدارک لازم برای گرفتن کد رهگیری اجاره نامه

مدارک خودتان را باید به همراه داشته باشد؛ همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، مشاور املاک مفاد قرارداد را به همراه اطلاعات طرفین قرارداد را در سامانه به ثبت میرساند. پس باید مدارک مربوط به شخص خودتان را همراه خودتان داشته باشید. معمولا خود مشاور املاک هم به شما اعلام میکند که چه مدارکی برای دریافت کد رهگیری نیاز است.

هزینه تنظیم اجاره نامه با کد رهگیری چقدر است؟

بر اساس قانون، هزینه تنظیم اجاره نامه با کد رهگیری کاملا رایگان است!

سامانه تنظیم اجاره نامه با کد رهگیری کدام سامانه است؟

سامانه دریافت کد رهگیری درواقع همان سامانه ثبت معاملات و املاک در کشور است که در بالاتر به شما معرفی کردیم.

تمدید اجاره نامه با کد رهگیری امکان پذیر است؟

بله! ولی باید حتما این تمدید اجاره نامه با کد رهگیری را در یک مشاور املاک یا همان بنگاه انجام دهید.

اجاره نامه صوری با کد رهگیری به چه شکل است؟

از آنجایی که این مورد بر خلاف قوانین میباشد، ما هم درباره این موضوع هیچ اطلاعاتی را عرضه نمیکنیم.

نداشتن کد رهگیری اجاره نامه چه عواقبی دارد؟

دریافت کد رهگیری باعث میشود تا قرارداد اجاره نامه شما، به شکل قانونی ثبت شود؛ یعنی از بروز هرگونه کلاهبرداری جلوگیری میکند. نداشتن کد رهگیری باعث میشود تا امکان کلاهبرداری در قرارداد شما، افزایش پیدا کند.

همچنین بخوانید: نحوه خرید زمین نسقی

روش های مختلف استعلام کد رهگیری املاک

روش های مختلف استعلام کد رهگیری املاک
چند روش برای استعلام کد رهگیری املاک وجود دارد؟

در ادامه این بخش، قصد داریم تا اطلاعات کاملی را درباره مراحل مختلف استعلام کد رهگیری املاک را در اختیار شما قرار دهیم:

استعلام کد رهگیری املاک با پیامک

اگر شما قصد استعلام کد رهگیری املاک با پیامک را دارید، باید کد رهگیری و کدملی یکی از طرفین که در سامانه ثبت معاملات کشور به ثبت رسیده را به شماره 110203001 ارسال کنید.

استعلام کد رهگیری املاک با بارکد

استعلام کد رهگیری املاک با بارکد نیز یکی از روش های ساده برای استعلام کد رهگیری به شمار میرود؛ اگر دقت کرده باشید، در بالای تمامی قولنامه ها یک بارکد وجود دارد که شما با استفاده از اسکن این بارکد از طریق نرم افزار های بارکدخوان، میتوانید به راحتی مراحل استعلام را انجام دهید.

البته باز هم پیشنهاد میکنم که فقط به یک روش بسنده نکنید و روش های مختلف استعلام را انجام دهید تا صد در صد، مطمئن شوید.

استعلام کد رهگیری املاک با موبایل

نرم افزار دریافت کد رهگیری املاک درواقع همان روش بارکد خوان است؛ یعنی باید یک نرم افزار بارکدخوان را نصب کنید و سپس بارکد بالای قولنامه را اسکن کنید تا اطلاعات کامل قرارداد، به شما نمایش داده شود.

کد رهگیری املاک بدون سند امکانپذیر است؟

کد رهگیری املاک بدون سند امکانپذیر است؟
میتوان برای زمین های بدون سند، کد رهگیری گرفت؟

بله! وقتی یک ملکی سند نداشته باشد، قولنامه ای تلقی میشود؛ در بالاتر هم درباره دریافت کد رهگیری یا استعلام کد رهگیری قولنامه هم صحبت کردیم.

شکایت از املاک برای کد رهگیری به چه صورت است؟

باید به صورت حضوری، به یکی از شعب سازمان تعزیرات در شهر خودتان مراجعه کرده و شکایت خودتان را به ثبت برسانید. البته یادتان باشد که حتما مدارک کافی را آماده کنید و سپس برای ثبت شکایت، اقدام کنید.

ندادن کد رهگیری املاک

اگر مشاور املاک به هر دلیلی از استعلام یا دریافت کد رهگیری خودداری کرد، بدون هیچ توضیح و حرف اضافه ای، از سر قرارداد بلند شوید؛ حتی اگر مجددا هم راضی به ارائه کد رهگیری شد، پیشنهاد میکنم که دیگر قبول نکنید. مشاور املاک موظف است هر زمان که طرفین قرارداد درخواستِ دریافت کد رهگیری کردند، برای انجام آن، اقدام کند.

همچنین بخوانید: نحوه خرید زمین قولنامه در روستا

آموزش فسخ کد رهگیری چگونه است؟

آموزش فسخ کد رهگیری چگونه است؟

برای فسخ کد رهگیری باید به از مشاور املاکی اقدام کنید که خودشان برای قرارداد شما اقدام به دریافت کد رهگیری کردند. البته این مورد را هم بگویم که فسخ کد رهگیری هم شرایط خاص خودش را دارد؛ برای مثال زمانی میتوانید به سراغ فسخ کد رهگیری بروید که معامله به صورت کامل کنسل شده باشد و طرفین قرارداد نیز قصد خرید و فروش را ندارند.

استعلام فسخ کد رهگیری به چه صورت است؟

معمولا یک پیامی بعد از فسخ قرارداد، برای طرفین معامله ارسال میشود؛ ولی باز هم شما میتوانید از روش هایی که در بالا اعلام کردیم اقدام کنید تا از فسخ بودن کد رهگیری خودتان مطمئن شوید.

هزینه فسخ کد رهگیری چقدر است؟

هزینه فسخ کد رهگیری کاملا رایگان است و هیچ هزینه ای برای طرفین قرارداد ندارد.

سوالات متداول

کد رهگیری چند رقمی است؟

13 رقم!

برای اخذ کد رهگیری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اول از همه قرارداد خودتان را در یک مشاور املاک معتمد و رسمی به ثبت برساند. در مرحله بعدی هم خودتان اقدام به استعلام کد رهگیری کنید تا مطمئن شوید.

دریافت کد رهگیری قولنامه به چه صورت است؟

باید مراحل دریافت کد رهگیری قولنامه را از طریق سایت ایران املاک پیگیری کنید.

دریافت کد رهگیری فروش ملک به چه شکل است؟

مراحل دریافت کد رهگیری فروش ملک را نیز به مانند کد رهگیری قولنامه، باید از سایت ایران املاک پیگیری کنید.

هزینه دریافت کد رهگیری خرید ملک چقدر است؟

رایگان!

هزینه کد رهگیری به عهده کیست؟

به عهده مشاور املاک؛ درواقع بر اساس قانون، مشاور املاک باید به درخواست شما احترام بگذارد و مراحل استعلام و دریافت کد رهگیری را انجام دهد.

چرا استعلام کد رهگیری جواب نمیده؟

این مورد بستگی به وضعیت پایداری سایت ایران املاک دارد؛ شاید سایت در آن لحظه، دچار یکسری مشکلاتی شده باشد و به همین دلیل، از دسترس خارج شده. ولی اگر با این مورد مواجه شدید، کمی صبر کنید و مجددا اقدام کنید. چون مراحل استعلام کد رهگیری، بسیار مهم تر از چیزی است که فکرش را میکنید.

گرفتن کد رهگیری املاک چقدر زمان میبرد؟

در سریعترین زمان ممکن؛ کافی است که وارد سایت شوید و مراحل را طی کنید!

استعلام مبایعه نامه با کد ملی به چه صورت است؟

باید کد ملی یکی از طرفین قرارداد را به شماره 110203001 اس ام اس کنید.

تاثیر کد رهگیری در معاملات املاک چقدر است؟

بگذارید اینطور به شما بگویم که دریافت کد رهگیری باعث میشود تا از هرگونه کلاهبرداری احتمالی، جلوگیری شود.

معایب کد رهگیری چیست؟

هیچ عیبی وجود ندارد! دریافت کد رهگیری به جهت جلوگیری از کلاهبرداری ها ایجاد شده که باعث میشود یک قراردادی مطمئن در بین فروشنده و خریدار، ثبت شود.

نحوه ابطال کد رهگیری املاک به چه صورت است؟

باید از مشاور املاکی که کد رهگیری را برای شما دریافت کرده، اقدام کنید.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه