نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین چیست؟

نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین چیست؟

امروزه بسیاری زمین های شمال کشور، بدون سند هستند و درواقع خرید و فروش با استفاده از قولنامه انجام میشود. برای همین شما باید با نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین آگاه باشید. چون اطلاع نداشتن از این نکات، میتواند باعث به وجود آمدن مشکلات جبران ناپذیری شود.

همانطور که میدانید، یکی از فعالیت های جای دنج در زمینه خرید زمین در محمودآباد است و برای همین ما نیز وظیفه خودمان دانستیم تا اطلاعات لازم در این زمینه را به شما ارائه دهیم.

قولنامه چه زمانی نوشته می‌شود؟

قولنامه چه زمانی نوشته می‌شود؟

قبل از اینکه به نکات مهم در نوشتن قولنامه بپردازیم، بهتر است که اصلا ببینیم قولنامه چه زمانی نوشته میشود. همانطور که در بالا هم گفتیم، زمین هایی که سند نداشته باشند، با استفاده از قولنامه خرید و فروش میشوند.

البته یک دلیل دیگر هم وجود دارد و آن هم این است که پول کافی برای خرید زمین وجود ندارد؛ در این لحظه، صاحب زمین تصمیم میگیرد تا فعلا فروش زمینش را با استفاده از قولنامه انجام دهد تا مبلغ به صورت کامل، پرداخت شود.

ولی باز هم نوشتن قولنامه زمین بدون سند هم دردسرهای خاص خودش را دارد. برای همین شما باید حتما با نکات لازم آشنا باشید تا هیچ مشکلی برای شما و سرمایه شما پیش نیاید.

8 تا از مهمترین نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین

نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین
چه نکاتی باید در زمان نوشتن قولنامه زمین، رعایت شود؟

درواقع نکات های بسیار زیادی وجود دارند که شما باید آن را در زمان نوشتن قولنامه زمین بدون سند، رعایت کنید. در ادامه این بخش قصد داریم تا تعدادی از مهمترین آنها را به شما توضیح دهیم:

 • قولنامه باید در سه نسخه تنظیم شود.
 • سعی کنید که از قولنامه های دستی پرهیز کنید و در شرایط اضطراری، از قولنامه های دستی استفاده کنید.
 • اگر قولنامه شما در دفتر املاک نوشته و تنظیم شده، باید حتما مهر و امضای صاحب املاک هم در پایین قولنامه باشد.
 • تمامی نکات موجود در قولنامه را بررسی کنید و مطمئن شوید که دقیقا همان چیزی است که در سند وجود دارد.
 • اگر شخص امضا کننده، وکیل یا نمایند مالک است، باید حتما بررسی کنید که او واقعا حق امضا در چنین شرایطی را دارد یا نه. این افراد باید اجازه قانونی داشته باشند و برای همین باید حتما از طریق دفترخانه ها، این موارد را بررسی کنید.
 • اگر ملک به صورت ارث به فروشنده رسیده است، باید حتما اسناد مربوط به انحصار وراثت را بررسی کنید.
 • اگر یک زمین یا خانه یا هر چیز دیگری، چندین مالک دارد، باید تمامی مالکان، قولنامه را امضا کنند. یا اینکه باید یک نماینده قانونی را از سمت خودشان بفرستند.
 • قولنامه باید حتما دارای حداقل یک بندی باشد که در صورت بروز هر گونه مشکل، طرفین بتوانند از طریق مراجع قضایی، اقدام به دریافت مطالبه خودشان کنند.

همچنین بخوانید: چرا زمین چسبیده به بافت بخریم؟

نوشتن قولنامه زمین مسکونی

نوشتن قولنامه زمین مسکونی
چه نکاتی باید در زمان نوشتن قولنامه زمین مسکونی رعایت شود؟

در بالا نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین را با هم بررسی کردیم؛ ولی باید بدانید که قولنامه ها میتوانند در موارد مختلف، متفاوت باشند؛ در ادامه مهمترین نکاتی که باید در نوشتن قولنامه زمین مسکونی رعایت شود را به شما معرفی میکنیم:

 • مشخصات و اطلاعات هویتی طرفین (خریدار و فروشنده)
 • پلاک ثبتی زمین مسکونی
 • موقعیت مکانی زمین مسکونی
 • مساحت زمین مسکونی
 • کاربری زمین و مطمئن شدن از مسکونی بودن آن (حتما قبل از امضا، استعلام بگیرید)
 • تاریخ دقیق و شرایط کامل تحویل زمین به شخص خریدار
 • ذکر کامل و دقیق تمامی شرایط و تعهدات طرفین به صورت واضح

البته نکات بسیار بیشتری وجود دارند که ما در این بخش فقط سعی کردیم تا مهمترین آنها را به شما اعلام کنیم.

متن قولنامه زمین روستایی

متن قولنامه زمین روستایی

در ادامه بررسی نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین، بهتر است به بررسی نکات مربوط به متن قولنامه زمین روستایی بپردازیم. زمین های روستایی به زمین هایی گفته میشود که در منطقه روستا واقع شدند. برای مثال اگر شما قصد خرید زمین در خشت سر را داشته باشید، باید اقدام به نوشتن قولنامه زمین روستایی کنید. ولی چه نکاتی باید در زمان نوشتن آنها رعایت شود؟ البته اکثر نکات با نکاتی که در بالاتر گفتیم برابر است و فرق خاصی ندارند.

ولی باز هم بهتر است که نگاهی به این نکات بیندازیم؛ به موارد زیر دقت کنید:

 • مراحل استعلام را جدی بگیرید. اگر با مراحل استعلام آشنا نیستید، پست استعلام داخل بافت بودن زمین را مطالعه کنید. چون بخش زیادی از زمین های روستایی در بیرون از بافت قرار دارند که ساخت و ساز در آنها غیرقانونی است. برای همین باید از داخل بافت بودن زمین و نوع کاربری آن مطمئن شوید.
 • در انتهای قولنامه زمین روستایی، باید امضا دهیار و اعضای شورا روستا وجود داشته باشد.
 • وضعیت سند (منگوله دار، تک برگ و …) باید در قولنامه ذکر شود.
 • باید یک بند فسخ در قرارداد وجود داشته باشد که در صورت مشاهده هر گونه تخلف از طرفین، طرف مقابل قدرت فسخ بدون پرداخت خسارت را داشته باشد.
 • تمامی تعهداتی که در قولنامه ذکر شده باید در محضرنامه به ثبت برسد.
 • اگر تجربه کافی را در نوشتن قولنامه ندارید، پیشنهاد میشود که نمونه قولنامه زمین روستایی pdf که در سطح اینترنت وجود دارد را مشاهده کرده تا با طریقه نوشتن آنها بیشتر آشنا شوید.

نحوه نوشتن قولنامه دستی خانه

نحوه نوشتن قولنامه دستی خانه

نکاتی که باید در زمان نوشتن متن قولنامه خانه رعایت کنید هم فرق چندانی با نکاتی که در بالاتر معرفی کردیم ندارد. برای همین نیاز نیست که اطلاعات اضافی را درباره طرز نوشتن قولنامه خانه به شما ارائه دهیم. مطالعه همان بخش “نکات مهم در نوشتن قولنامه” + “نکات متن قولنامه زمین روستایی” و رعایت همان موارد، میتوان کافی باشد.

البته برای اینکه به صورت کامل با نکات مهم در قولنامه فروش خانه آشنا شوید، بهتر است که خودتان در زمان نوشتن چند قولنامه حضور داشته باشید تا به خوبی با زیر و بم این داستان ها آشنا شوید. هر چه من در اینجا برای شما توضیح دهیم و شما هم در سایتهای مختلف مطالعه کنید، باز هم نمیتواند به اندازه مشاهده نوشتن قولنامه به صورت حضوری برای شما فایده داشته باشد.

همچنین پیشنهاد میشود که فایل های قولنامه خرید خانه pdf که در سطح اینترنت وجود دارد را هم مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: خرید زمین بهتر است یا مغازه؟

متن قولنامه دستی فروش زمین کشاورزی

متن قولنامه دستی فروش زمین کشاورزی

متن قولنامه دستی فروش زمین کشاورزی هم فرقی با زمین های مسکونی یا تجاری ندارد. قولنامه درواقع یکسری تعهداتی است که بین خریدار و فروشنده به وجود می آید و برای همین، رعایت همان نکات نحوه نوشتن قولنامه دستی زمین، میتوانید برای این مورد هم کارساز باشد. همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، بررسی نمونه نوشتن قولنامه دستی هم میتواند کمک زیادی به شما در نوشتن قولنامه بکند.

ولی همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، پیشنهاد میشود که تا حد امکان از قولنامه های دستی پرهیز کنید و در مواقع ضروری از قولنامه دستی برای خرید و فروش استفاده کنید.

قانون قولنامه املاک

وقتی که بحث درباره قانون قولنامه املاک میشود، باید به قولنامه ها از لحاظ قانونی نگاه بیندازیم. از لحاظ قانونی باید بدانید که قولنامه ها ارزش اسناد رسمی را ندارند و درواقع از آنها به عنوان یک سند عادی اسم برده میشود. چرا ارزش اسناد رسمی را ندارد؟ چون ماموران دولتی در نوشتن آن هیچ نقشی ندارند و نوشتن قولنامه توسط افراد عادی انجام میشود.

ولی تمامی مطالباتی که در قولنامه ها وجود دارد، همگی دارای آثار حقوقی هستند و برای همین شما باید حتما با نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین که در بالا درباره آن صحبت کردیم آشنا باشید.

جمع بندی

شما چه به عنوان خریدار و چه به عنوان فروشنده، باید حتما با نکات نوشتن قولنامه زمین بدون سند آشنا باشید؛ آگاهی نداشتن از این موارد میتواند باعث ایجاد مشکلات مختلفی در آینده برای شما شود شاید این مشکلات، پای شما را به دادگاه و یا ضررهای مالی جبران ناپذیر ختم کند.

پس بهتر است برای اینکه دچار این مشکلات نشوید، حتما با نکات مهم در نوشتن قولنامه زمین آشنا باشید که ما نیز در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر هر سوالی درباره این بخش داشتید، میتوانید از قسمت کامنتها با ما در میان بگذارید.

منبع: نمناک

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه