زمین بهتر است یا ماشین؟ ماشین بفروشیم زمین بخرم؟

زمین بهتر است یا ماشین؟ ماشین بفروشیم زمین بخرم؟

قطعا این سوال ممکن است در ذهن خیلی از شماها به وجود بیاید که زمین بهتر است یا ماشین؟! این سوال معمولا زمانی به وجود می آید که شما یک سرمایه ای در اختیار دارید که با آن سرمایه، میتوانید یا زمین بخرید یا ماشین و برای همین، میخواهید بدانید که کدام مورد، میتواند گزینه بهتری باشد.

در ادامه این مقاله از سایت جای دنج قصد داریم تا ببینیم که در بین زمین یا ماشین، کدام میتواند گزینه بهتری برای سرمایه گذاری یا خرید باشد!

زمین بهتر است یا ماشین؟

زمین بهتر است یا ماشین؟
زمین یا ماشین

در مرحله اول باید بدانید که چه زمین و چه ماشین، هر دو آنها میتوانند باعث ارتقاء کیفیت زندگی شما شود؛ ولی خب وقتی که سرمایه شما فقط متناسب با یکی از آنهاست، پس بهتر است که موارد مختلفی را بررسی کنید تا درنهایت به یک انتخاب درست برسید.

البته یادتان باشد که این انتخاب میتواند بستگی به خود شخص داشته باشد و جوابی که به دست می آورید، برای همه یکسان نیست!

همچنین بخوانید: فروش سریع زمین

1. میل و علاقه شما چیست؟

قطعا اولین موردی که میتواند بر روی جواب به سوال زمین بهتر است یا ماشین تاثیر بگذارد، علاقه و میل شماست! برای مثال اگر شخصی علاقه داشته باشد که با سرمایه که در اختیار دارد، به سراغ خرید ماشین بروید، با هیچ روشی نمیتوانید نظر آن را برگردانید!

هرچند که منطقی ترین گزینه، خرید زمین است؛ چون طبق آمار رشد قیمتی که همه هم با آن آشنا هستند، میتواند فهمید که شما با خرید زمین میتوانید سرمایه خودتان را در عرض یک سال، بیشتر کنید.

ولی خب علاقه و میل هم قطعا بر روی انتخاب بین زمین یا ماشین، قطعا تاثیرگذار است.

2. نیاز زندگی خودتان را بررسی کنید

مورد دوم که باید در زمان بررسی سوال زمین بهتر است یا ماشین بررسی کنید، مربوط به نیاز زندگی خودتان میشود؛ درواقع این موضوع، همان موردی است که میتواند انتخاب بین ماشین یا زمین را در هر شخصی، متفاوت کند.

برای مثال شاید یک شخصی در زندگی خودش و در این مرحله از زندگی که هست، نیاز به ماشین داشته باشد؛ پس قطعا خرید ماشین، انتخاب عاقلانه تری در مقایسه با خرید زمین است.

ولی خب یک شخصی هم هست که یک ماشینی فعلا زیرپای خودش دارد و نیاز به رشد سرمایه دارد و در این لحظه، قطعا خرید زمین میتواند گزینه بهتری باشد.

3. نقدینگی ماشین در مقایسه با زمین

گزینه بعدی که میتواند بر روی جواب به سوال زمین بهتر است یا ماشین تاثیر بگذارد، مربوط به وضعیت نقدینگی این دو میشود؛ همه میدانند که خرید زمین، همیشه با مشکلات نقدینگی مواجه بوده که در پست مشکلات خرید زمین در شمال هم درباره این موضوع صحبت کردیم؛ یعنی اینکه شما نمیتوانید هر زمان که ارائه کردید، زمین خودتان را بفروشید و آن را تبدیل به پول کنید.

البته این موضوع درباره ماشین هم صدق میکند؛ ولی در اکثر مواقع، میتواند ماشین را زودتر از زمین به فروش رساند؛ با همه این توضیحات، میتوان متوجه شد که ماشین، در اکثر مواقع، نقدینگی سریعتر در مقایسه با زمین دارد.

همچنین بخوانید: نکات مهم خرید زمین هکتاری در شمال

4. با فروش زمین میتوانید صاحب ماشین شوید؟! با فروش ماشین چطور؟

موضوع بعدی مربوط به آینده زمین یا ماشین شما میشود! دقیقا همین سوالی که در تیتر قرار دادیم را شما باید از خودتان بپرسید. اگر شما زمین بخرید و سپس آن را بعد از مدتی بفروشید، میتوانید یک ماشین خریداری کنید؟ در اکثر مواقع بله! ولی اگر شما یک ماشین بخرید و بعدا آن را بفروشید، میتوانید به تنهایی با پول ماشین، یک زمین بخرید؟ در اکثر مواقع خیر!

حالا خود این سوال هم جای بحث دارد و تا به صورت کامل بررسی نشود، قطعا نمیتواند یک تصمیم نهایی برای سوال زمین بهتر است یا ماشین ارائه داد. ولی کلیت آن به همین صورت است.

5. قصد سرمایه گذاری دارید؟ پس زمین را انتخاب کنید!

بر هیچکسی پوشیده نیست که خرید زمین میتواند گزینه مناسبی نسبت به خرید ماشین، برای سرمایه گذاری باشد. به طوریکه اگر همه نکات لازم در زمان خرید زمین را رعایت کنید، شاید در عرض یک سال، سود چند صد میلیونی را به دست بیاورید.

اشتباهاتی که باعث جلوگیری از خرید ماشین یا زمین میشود!

اشتباهاتی که باعث جلوگیری از خرید ماشین یا زمین میشود
آیان ماشین سرمایه است

همانطور که در بالا گفتیم، جواب به سوال زمین بهتر است یا ماشین میتواند در هر شخصی، متفاوت باشد؛ ولی باز هم افرادی هستند که به خاطر یکسری دلایل و ابهاماتی که برای آنها وجود دارد، گزینه اشتباهی را انتخاب میکنند. در ادامه، این ابهامات و اشتباهات را با هم بررسی میکنیم:

1. مبلغی که در اختیار دارم، برای زمین کافی نیست؛ ولی برای ماشین چرا!

رایج ترین اشتباهی که اکثریت هم به آن دچار میشوند، دقیقا همین مورد است؛ یادتان باشد که ما در ایران زندگی میکنیم؛ اگر شما امروز بخواهید یک زمینی را مثلا با قیمت 1 میلیارد خریداری کنید، قطعا سال دیگر باید حداقل 1 میلیارد و 500 هزینه کنید. آیا شما میتوانید این مبلغ را در سال بعد، مهیا کنید؟

پس نگذارید که این سنگ، باعث افتادن شما شود؛ این درصورتی است که اگر شما همین زمین 1 میلیاردی را امسال خریداری کنید، میتوانید سال بعد 500 میلیون سود کنید؛ این مقدار سود برای شما کافی نیست؟

همچنین بخوانید: صفر تا صد خرید زمین

2. ترس از خرید زمین (به خاطر کلاهبرداری)

یکی از اصلی ترین ترسهایی که باعث منتفی شدن خرید زمین و در عوض باعث خرید ماشین میشود، همین موضوع است که خریدار، به خاطر اینکه میترسد مبادا سرش کلاه برود، از خرید زمین خودداری میکند.

اگر تنها دلیل شما از منصرف شدن خرید زمین، مربوط به ترس میشود، پس مطمئن باشید که محکوم به از بین رفتن سرمایه خودتان هستید. چرا؟ چون شما اصلا با نکات خرید زمین آشنا نیستید و همین آشنا نبودن شما، باعث میشود تا این ترس در دل شما به وجود بیاید.

حالا باید چه کاری انجام دهید؟ ما همیشه در همه جا گفتیم که در اولین مرحله از خرید زمین، باید حتما به نزد یک مشاور املاک معتمد بروید که علاوه بر معتمد بودن، متخصص هم باشد. اگر شما بتوانید چنین مشاور املاکی را پیدا کنید، دیگر عملا ترس داشتن برای شما، بی معنی میشود!

3. نمیدانید که کجا باید زمین بخرم؟!

یکی دیگر از دلایلی که باعث انصراف سرمایه گذار از خرید زمین میشود، دقیقا همین موضوع است و چون اطلاعاتی از منطقه های مناسب برای سرمایه گذاری ندارد، از خرید زمین هم منصرف میشود.

همه میدانند، که هر جایی نمیتواند برای خرید زمین مناسب باشد؛ پس شما باید حتما یک منطقه مناسب برای سرمایه گذاری را پیدا کنید. همانطور که در بالا گفتیم، در اولین مرحله باید به سراغ انتخاب یک مشاور املاک معتمد و متخصص بروید که اگر این کار را انجام دهید، خود مشاور املاک هم به شما منطقه های مناسب برای سرمایه گذاری و بر اساس بودجه شما را اعلام میکند.

البته از آنجایی که تیم ما در شهرستان محمودآباد فعالیت میکنیم، میتوانید روستاهای مناسب برای سرمایه گذاری را معرفی کنیم که این روستاها عبارتند از:

جمع بندی برای زمین بهتر است یا ماشین

انتخاب بین زمین یا ماشین میتواند بستگی به موارد مختلفی داشته باشد و برای همین باید قبل از اینکه انتخاب اشتباهی کنید، آنها را بررسی کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

در این مقاله سعی کردیم تا ببینیم زمین بهتر است یا ماشین؟! اگر هر سوالی درباره این مقاله داشتید، میتوانید از قسمت کامنتها برای ما ارسال کنید.

سوال متداول

خرید کدام یک در اولویت قرار دارد؟ خرید زمین یا خرید ماشین؟

اگر به صورت کلی نگاه کنیم، خرید زمین میتواند انتخاب معقولانه تری باشد. ولی اگر جزئی به این موضوع نگاه کنیم، شاید جواب آن تغییر کند.

هنگام خرید زمین و یا ماشین بهتر است چه نکاتی را مدنظر قرار داد؟

1. وضعیت نقدینگی 2. هدف شما از خرید زمین یا ماشین 3. به کدام یک نیاز بیشتری دارید؟ 4. مقدار سرمایه ای که در اختیار دارید و …

منبع: propertylistings

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه