لباس محلی زنان مازندرانی چه بود؟ چگونه میپوشیدند؟

لباس محلی زنان مازندرانی چه بود؟ چگونه میپوشیدند؟

با لباس محلی زنان مازندرانی آشنا هستید؟ اسم آنها را می‌دانید، می‌دانید که جنس پارچه آنها چیست؟ ما در پست لباس محلی مازندران کمی به این موضوع پرداختیم.

ولی در این پست قرار است تا کامل بررسی کنیم و ببینیم که لباس زنان مازندرانی به چه شکلی است. در ادامه همراه جای دنج باشید.

لباس محلی زنان مازندرانی

لباس محلی زنان مازندرانی

از آنجایی که مازندرانی ها در گذشه، پیرو دین اسلام بودند، تمامی لباس های سنتی این منطقه، کاملا بدن را می‌پوشاند؛ البته اگر به عکسهای این لباسها هم دقت کنید، متوجه می‌شوید که هیچوقت رنگ شاد از آنها جدا نمی‌شد.

امروزه متاسفانه با تغییر فرهنگ در مازندران، باعث شده تا دیگر این لباسها را در این استان نبینیم و فقط یکسری روستاها و در یکسری مراسمات خاص از این لباسهای محلی استفاده می‌کنند.

اسم لباس محلی زنان مازندرانی عبارتند از: شلیته، پشمبال، نیم ساق، جومه، نیم تنه، کلیجه و … که در ادامه به معرفی تک تک آنها می‌پردازیم:

1. لباس شلیته چیست؟

لباس شلیته چیست

شلیته مازندرانی را با نام چرخی شلوار هم می‌شناسند؛ لباس محلی شلیته یک نوع دامن بود که از جنس ابریشم و یا کتان‌های ظریف ساخته می‌شد. همچنین لبه پایینی لباس شلیته را با یک نوار مشکی که به آن “سیاهک” می‌گفتند تزئین می‌کردند. شلیته همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی در مراسمات و جشن‌های خاص.

2. پشمبال

پشمبال هم یکی دیگر از لباس محلی زنان مازندرانی است که درواقع یک نوع شلوار می‌باشد که با یک الگو خیلی ساده طراحی شده؛ معمولا رنگ پشمبالها تیره است و جنس آن هم از کرباس ساخته می‌شود.

3. نیم ساق

نیم ساق بیشتر لباس محلی دخترانه مازندرانی و خانم‌های نوجوان و جوان دوخته می‌شد که آن را در زیر پیراهن می‌پوشیدند؛ رنگ شلوار محلی نیم ساق به رنگ‌های شاد مثل قرمز، سبز و سفید بود؛ جنس نیم ساق به مانند شلیته از ابریشم و کتان بود.

4. جومه

جومه

جومه به پیراهن‌های یکسره گفته می‌شد که از شانه تا زیر ساق ادامه داشت؛ جنس جومه از چیت و یا کتان بود.

5. نیم تنه

نیم تنه یا جلیقه

نیم تنه را با اسم جلیقه هم می‌شناسند که البته تفاوت زیادی هم با جلیقه مردانه ندارد؛ یقه هر دو نیم تنه به شکل هفتی و یا گرد است و همچنین جلو باز با چند دکمه!

در جلوی نیم تنه از یک پارچه پشمی و در پشت آن هم از آستر استفاده می‌کنند؛ بعضی از شهرهای مازندران، نیم تنه و یا جلیقه را سکه‌های قدیمی تزئین می‌کنند.

6. کلیجه

کلیجه یک نوع کت بلند بود و به خاطر جنسش (مخمل) بیشتر در فصل سرما از آن استفاده می‌شد؛ کلیجه را هم به مانند نیم تنه با سکه‌های دوران قدیم تزئین می‌کردند.

کلیجه آستین‌های بلندی دارد؛ یک نوع دیگری هم وجود دارد که آستین آن تا روی آرنج می‌رسد که نامش “چکبن” است.

7. چادر شو

چادر شو هم یک لباس محلی زنان مازندرانی است که بیشتر در عروسی مازندرانی از آن استفاده می‌کردند؛ جنس این پارچه بستگی به وضع مالی خانواده‌ها داشت؛ اگر وضع آنها عالی بود از ابریشم استفاده می‌کردند و اگر وضع آنها معمولی بود از جنس کج؛

کج همان ابریشم درجه سه است!

8. چارقد

چارقد

در مازندران قدیم یکسری روسری چهارگوش وجود داشت که معمولا هم با طرح گل و رنگهای شاد ساخته می‌شد؛ از چارقد بیشتر در مراسمات شاد، مخصوصا عروسی استفاده می‌کردند.

جنس چارقد از چیت، ململ، وال و ابریشم بود.

9. گیس بند

گیس بند را با نام دیگر موباف هم می‌شناسند و همانطور که از اسمش هم مشخص است، برای بستن گیسوان سر از آن استفاده می‌شد؛ گیس بند درواقع یک بند سفید نازک با رشته‌های تابیده شده نخ است.

10. مندل

مندل هم یک نوع سرپوش از لباس محلی زنان مازندرانی است که بر روی چارقد قرار می‌دهند؛ معمولا زنان مازندرانی وقتی از مندل استفاده می‌کردند که می‌خواستند به زمین کشاورزی بروند.

11. سراقوچ

سراقوچ یک نوع کلاه زنانه بود که بسیار هم شبیه به کلاه نوزاد است؛ لبه‌های این کلاه چین کش است و برای نگهداری گیسوان سر از آن استفاده می‌کنند.

12. جوراب

جوراب یکی دیگر از لباس بانوان مازندران است که از جنس پشم و در رنگهای تیره استفاده می‌شد.

13. کوش

کوش یک نوع کفش مازندرانی است که در رنگهای قهوه ای و تیره و در جنس چرم دباغی ساخته می‌شد.

14. گالش

گالش هم به مانند کوش، کفش بود و برای کارهای روزمره از آن استفاده می‌کردند؛ کفش گالش به رنگ قرمز و جنس آن از لاستیک سیاه بود.

خیلی‌ها کفش گالش را قوم گالش اشتباه می‌گیرند؛ این در صورتی است که اصلا معرفی آنها، زمین تا آسمان فرق دارد.

15. چاروق

چاروق را هم زنان می‌توانند پا کنند و هم مردان؛ معمولا سایز چاروق از پا کمی بزرگتر و لبه کفش هم چین کش می‌شود؛ جنس چاروق از چرم گاو یا گاومیش و یا نمد است.

16. پاتوئه

پاتوئه هم یکی دیگر از لباس محلی زنان مازندرانی و در دسته پاپوش قرار دارد؛ پاتوئه درواقع یک شال بلندی است که به دور پا پیچیده می‌شود و برای همین، بیشتر در فصل سرما از آن استفاده می‌کردند؛ جنس این پارچه‌ها هم از ابریشم است.

سوالات متداول

کدام لباس، لباس محلی مازندرانی دخترانه است؟

در بین همه لباس محلی مازندرانی زنانه که در بالا معرفی کردیم، نیم ساق یک لباسی بود که برای دختران جوان استفاده می‌شد و آن را به عنوان لباس محلی مازندرانی دخترانه می‌شناختند.

از کجا برای اجاره لباس محلی مازندرانی اقدام کنیم؟

اگر شما قصد اجاره لباس محلی مازندران زنانه را دارید، باید از فروشگاه‌های محلی اقدام کنید و یعنی به صورت حضوری مراجعه کنید؛ در حالی حاضر ما فروشگاهی را نمی‌شناسیم. ولی قطعا فروشگاهی هستند که اجاره لباس مازندرانی کنند.

قیمت دامن محلی شمالی چقدر است؟

دامن محلی یکی از محبوب‌ترین لباس مازندرانی زنانه به شمار می‌رود که حتی امروزه هم طرفداران زیادی دارد؛ برای استعلام قیمت می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر که در این زمینه فعالیت می‌کنند اقدام کنید.

الگوی لباس محلی مازندرانی از کجا بگیریم؟

تیم ما فعالیتی در زمینه تولید یا فروش لباس زنان مازندرانی ندارد و برای همین پیشنهاد می‌شود که این دست سوالات را از خیاط‌هایی که در این زمینه فعال هستند بپرسید.

شما تا حالا این لباس زنان مازندرانی را بر تن کردید؟ از نزدیک دیدید؟ چه حسی داشت؟ شما می‌توانید نظرات خودتان را در قسمت کامنت برای ما بنویسید. ما همیشه منتظر نظرات خوب شما هستیم.

منبع: ویکی پدیا

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه