گالش گاو محلی مازندران + نژاد گاو مازندران

گالش گاو محلی مازندران + نژاد گاو مازندران

گالش گاو محلی مازندران است؟ نه! خیلی از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که “گالش” اسم یک نوع گاو محلی مازندران است؛ ولی باید بدانید به کسانی که به پرورش دام مشغول بودند می‌گفتند قوم گالش.

در این پست ما قصد داریم تا این ابهامات را برطرف کنیم و به شما بگیم که اصلا نژاد گاو مازندران کدام نژاد است! و همچنین اطلاعاتی کوتاهی از قوم گالش به شما می‌دهیم. در ادامه همراه جای دنج باشید.

گالش گاو محلی مازندران

گالش گاو محلی مازندران است؟ یا یک قبیله؟

حرف آخر را همین اول می‌زنم؛ گالش گاو محلی مازندران نیست؛ بلکه یک قوم بومی استان مازندران است!

گالش به کسانی گفته می‌شود که به پرورش گاو مشغول هستند؛ بعضی به اشتباه فکر می‌کنند که گوسفند هم در دام‌های این قوم وجود دارد. البته وجود دارد، ولی تخصص آنها در پرورش گاو است. درواقع به کسانی که به پرورش گوسفند مشغول هستند، کِرد (Kerd) می‌گویند.

مردمان گالش به غیر از پرورش گاو به شالیبافی هم مشغول هستند و البته پرورش گاو برای آنها در اولویت قرار دارند؛ به هیچ وجه هم سعی نیمکنند که به سمت کشاورزی بروند؛ مگر اینکه مجبور باشند.

همچنین بخوانید: فرهنگ بومی مازندران

نژاد گاو مازندران

نژاد گاو مازندران

حالا بگذارید به شما نژاد گاو مازندران را معرفی کنیم تا تمامی ابهامات برطرف شود.

نژاد گاو مازندرانی، گاوهایی هستند که کوهان دارند و هیکل آنها تقریبا متوسط است و به همین نام گاو مازندران هم مشهورند.

طبق آماری که از دامداران بومی گرفته شده، در حال حاضر حدود 758 هزار راس گاو مازندرانی در ایران وجود دارد. برخلاف بقیه گاوها، باید گاو مازندرانی را در داخل جنگل پرورش دهند؛ نه اینکه نشود در یک دامداری آنها را نگه داشت؛ ولی جنگل جای بهتری برای این نژاد است.

البته متاسفانه همانطور که می‌دانید، چند سال پیش یک طرحی مبنی بر خروج دام از جنگل مطرح شد و برای همین خیلی از دامداران مجبور شدند تا گاوهای خودشان را مستقیم به کشتارگار ببرند!

قبل از اجرای این طرح، نژاد این گاو در مازندران خیلی بیشتر از این تعداد بود؛ ولی حالا نژاد گاو هیبرید جای گاو مازندرانی را گرفته!

رنگ گاو مازندرانی سیاه و در مواقع بسیار کم، قرمز و سفید است؛ اشتها و میل کمی به غذا دارند و از آنها می‌توان هم برای شیردهی و هم برای گوشتی و حتی کار استفاده کرد!

همچنین گفته شده که نسبت به گاوهای هیربدی، در برابر بیماری‌ها مختلف هم مقاومتر هستند.

معمولا این گاوها به طور متوسط، روزانه 5.67 لیتر شیر تولید می‌کنند که به خاطر این آمار تبدیل به بهترین نژاد گاو شیری در مازندران شده.

نظر شما درباره نژاد گاو مازندران چیست؟ آیا گاوی با اسم گالش داریم؟ شما می‌توانید نظرات خودتان را در قسمت کامنت برای ما بنویسید. ما همیشه منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه