7 بازی محلی مازندران + عکس و معرفی کامل

7 بازی محلی مازندران + عکس و معرفی کامل

بازی محلی مازندران باعث شده تا مازندران به عنوان یکی از شادترین استان های ایران شناخته بشود! فرهنگ بومی مازندران آنقدر شیرین است که هر کسی با فهمیدن آن، مطمئنا به این استان علاقمند می شود و بازی های مازندرانی فقط بخش کوچکی از آن هستند!

در پستها قبل ما درباره مسائل مختلفی از مازندران به مانند ادبیات بومی مازندران صحبت کردیم و اگر نوبتی باشد، حالا نوبت بازی محلی است. پس در ادامه حتما با جای دنج همراه باشید…

در همین ابتدا هم یک ویدئو از بازی مازندرانی سه کل کا برای شما گذاشتم تا قشنگ با این بازی آشنا شوید:

معرفی همه نوع بازی محلی مازندران

اکثر ما وقتی اسم بازی محلی مازندران به گوشمان میخورد، فورا ذهنمان به سمت کشتی مازندران یا همان کشتی لوچو میرود. ولی این فقط یک قطره ای دریای بازی مازندرانی است!

معمولا بازیهای محلی هر استان، برمی گردد به فرهنگ و اقلیم آداب همان منطقه؛ مازندران هم از این قائله مستثنی نیست! متاسفانه اکثر این بازیها امروزه در حال فراموشی است و حتی خیلی از مردم، اسم آنها را هم نمی دانند!

یک سری از این بازیها همچنان در برخی از روستاها و در بعضی از مراسمات خاص انجام می شود، بازیهایی با اسامی زیر هستند:

بازی محلی مازندران

اسامی بازی محلی مازندران + توضیح

اسم این بازیها خیلی بیشتر از این موارد است؛ من فقط تعداد انگشت شماری از آن را برای شما معرفی کردم. در ادامه قرار است تا بهتر و کاملتر به معرفی یکسری از این بازی محلی مازندران بپردازیم…

1. بازی محلی مازندران چلیک مارکا

بازی محلی چیلیک مارکا

بازی چلیک مارکا نیاز به دو گروه دارد! در این بازی نیاز به دو عدد چوب است که باید یکی از آنها بزرگ باشد؛

بازی به این شکل است که بازیکنان باید به زیر چوب بزنند و آن را به بالا پرت کنند و سپس محکم به چوب میزنند؛ هر چوبی که فاصله بیشتری را طی کند، آن گروه برنده است.

تیم بازنده باید به تیم برنده سواری بدهد!

معمولا همیشه سوالات زیادی به مانند بازی سنتی و محلی در ایران که با چوبی بزرگ در جدول وجود دارد که جواب آن نیز همین بازی چلیک مارکا میشود. (مگر اینکه بازی محلی دیگری از استان دیگر وجود داشته باشد که در آن هم از یک چوب بزرگ استفاده شده باشد!)

2. بازی محلی آغوزکا

بازی آغوزکا

آغوز به معنی گردو است؛ اول از همه، باید همه گردوها را دو به دو، به روی یکدیگر بگذارند. اولین بازیکن باید بزرگترین گردو (در بازی به بزرگترین گردو کل یا تیره میگویند) را به سمت گردوهای چیده شده پرت کند.

اگر نفر اول به گردویی زد، که فعلا برنده حساب می شود و بقیه بازیکنان باید به تیره او بزنند. اگر زدند که برنده گردو میشوند و اگر نه، همان نفر اول گردوها را میبرد.

مسابقه هم فقط بر سر گردو است!

همچنین بخوانید: لباس محلی مازندران

3. بازی محلی رِزین کا

بازی محلی مازندرانی رِزین کا

رزین اسم یک تیرکمان مازندرانی است که چوب آن شبیه به Y می باشد که در وسط آن یک سنگ قرار میگیرد.

این بازی محلی  مازندران به این شکل است که چند قوطی یا لاکی در یک فاصله معینی قرار میدهد و سعی میکنند تا با رزین به آن بزنند. هر کسی امتیاز بیشتری بگیرد برنده است!

از رزین برای شکار پرنده هم استفاده می شود.

همچنین بخوانید: رسم و رسوم عروسی در مازندران

4. بازی محلی ریسمان بازی

بازی محلی ریسمان بازی

ای بازی محلی مازندران بیشتر یک بازی نمایشی در جشن و مراسمات شاد است. ریسمان بازی نیاز به دو نفر دارد! یک نفر بالای چوب و یک نفر به نام شیطونک در پایین.

بازی به این شکل است که کسی که بالای چوب یا طناب ایستاده است؛ باید این مسیر را صحیح و سالم طی کند؛ حالا بعضی ها بر روی سر خود یک قابلمه بزرگ هم میگذارند و یا بعضی ها با دوچرخه میروند که مثلا مهارت خودشان را به رخ بکشند.

نقش آن شیطونک هم این است که در پایین باید مردم را سرگرم کند و بخنداند؛ بعد از اینکه مراسم تموم شد، شیطونک به داخل جمعیت میرود و پول و شیرینی از مردم میگیرد.

5. بازی تشک جنگی

بازی تشک جنگی

نام دیگر تِشک جنگی، همان گاو بازی است؛ ولی مثل این گاوبازی که در فیلم ها با یک پرده قرمز میبینید نیست!

گاو بازی معمولا در شهرستان نور رواج دارد و به این شکل است که دو گاو جنگی را در مقابل یکدیگر قرار میدهند و سپس گاوها باید با یکدیگر بجنگند.

هر گاوی که یا بمیرد و یا اینکه از میدان فرار کند، بازنده است؛ جایزه این مسابقات هم بستگی دارد به گاوداران که چه چیزی را شرط کرده بودند.

6. معروف ترین بازی محلی مازندران – کشتی لوچو

معروف ترین بازی محلی مازندران - کشتی لوچو

رسیدیم به معروف ترین بازی محلی مازندران به نام کشتی لوچو!

این کشتی معمولا در اعیاد و مراسمات شاد برگزار میشود. بازی به این شکل است که هر کشتی گیری که در طی دو هفته، بتواند همه حریفان خود را شکست دهد، برنده این مسابقات است و جایزه آن هم یا یک راس گاو و یا یک راس گوسفند است که توسط اهالی خریداری می شود.

این بازی همچنین قوانینی هم دارد؛ برای مثل ضربه زدن به سر یا بدن، گرفتن گوش، ضربه به کتف و هرگونه آسیب رساندن، خطا محسوب می شود.

7. بازی سوچلا و یا شکار به روش سنتی

عکس بازی سوچلا و یا شکار به روش سنتی

همانطور که می دانید، یکی از شغل های اصلی و روش های درآمد مردمان مازندران، به روش صید پرندگان و ماهی است؛ و اینکه در زمانهای قدیم هم با تیر و کمان و تور، به شکار پرندگان میرفتند.

بازی محلی سوچلا هم به همین شکل است. این بازی معمولا هر سال از اوایل پاییز تا 15 اسفند برگزار می شود و یک مکان خاصی را اعلام میکنند. در این مکان، هیچ کسی حق ندارد که تیراندازی کند و فقط باید با تور به شکار پرندگان بروند.

این بیشتر شبیه به همان فصل شکار خارجیهاست. جایزه هر کسی هم همان پرنده ای است که شکار کرده.

نظر شما درباره بازی محلی مازندران چیست؟ شما تا حالا این بازیها را انجام دادید؟ تا حالا اسم این بازیهای محلی به گوش شما خورده؟ شما میتوانید نظرات خودتان را از قسمت کامنت برای ما بفرستید.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه