انحصار وراثت ملک اوقافی چگونه است؟

انحصار وراثت ملک اوقافی چگونه است؟

اگر شما در حوزه خرید و فروش زمین فعال باشید، حتما با اصطلاحاتی به مانند ملک اوقافی یا وقفی رو به رو شدید. ولی شاید برای افرادی که تازه وارد این عرصه شدند، این سوال پیش بیاید که انحصار وراثت ملک اوقافی چگونه است و یعنی چی؟!

خرید و فروش های ملک اوقافی، کاملا غیر قانونی است و برای همین، شما باید به خوبی با این اصطلاحات و تعریف های آن آشنا باشید. تیم ما در زمینه خرید زمین در محمودآباد فعالیت میکند و به خوبی با ممنوعیت خرید و فروش زمین های اوقافی آشنا هستیم. برای همین در ادامه این پست از جای دنج، تصمیم گرفتیم تا شما را نیز به خوبی با این موضوع آشنا کنیم.

مراحل انحصار وراثت ملک اوقافی به چه صورت است؟

مراحل انحصار وراثت ملک اوقافی به چه صورت است؟

همیشه درگیری های زیادی بر سر ملک های ارثی وجود داشته که هیچ کسی هم نمیتواند وجود آنها را انکار کند. ولی شاید این سوال در ذهن بسیاری از شماها به رخ بدهد که مراحل انحصار وراثت در ملک هایی که اوقافی هستند چگونه است؟!

باید بدانید که مراحل انحصار وراثت ملک اوقافی، دقیقا به مانند ملک های دیگر است و هیچ فرقی ندارد. ولی تمامی نقل و انتقالاتی که قرار است انجام داده شود، باید زیر نظر اداره اوقاف باشد؛ چرا؟ چون ملکی که به ارث رسیده، اوقافی است!

ولی یک استثنایی وجود دارد و آن هم این است که فرد فوت شده به صورت رسمی، وصیت نامه نوشته باشد؛ منظور ما از وصیت نامه رسمی این است که باید وصیت نامه، کاملا مورد تایید اداره اوقاف باشد.

همچنین بخوانید: مشکلات خرید زمین در شمال

تبدیل سند اوقافی به ملکی چگونه است؟

در ادامه بحث انحصار وراثت ملک اوقافی، بسیاری از افراد هستند که همیشه این سوال برای آنها وجود دارد که آیا تبدیل سند اوقافی به ملکی امکانپذیر است یا نه؟! در جواب این سوال باید گفت که بله! صد در صد امکانپذیر است!

در مرحله اول، شما باید شخص متولی (مالک زمین ملک های وقتی) را راضی کنید که سند را از حالت وقفی خارج کرده و به ششدانگ تبدیل کنید؛ یعنی باید مراحل تبدیل سند اوقافی به ششدانگ را انجام دهید. در ادامه مراحل تبدیل سند اوقافی به ملکی هم باید ما به تفاوت را پرداخت کنید. این پرداختی باید بر اساس فقه و اسلام باشد!

در مرحله آخر هم باید سند را به دفتر اسناد رسمی برده و در آنجا به ثبت برسانید.

همچنین بخوانید: استعلام داخل بافت بودن زمین

نحوه استعلام ملک اوقافی چگونه است؟

برای استعلام ارث ملک وقفی دو حالت وجود دارد. حالت اول زمانی است که متولی در دسترس است و حالت هم زمانی است که متولی به هر دلیلی، در دسترس نیست. در این لحظات باید از روش های زیر برای استعلام ارث ملک اوقافی اقدام کنید:

  • زمانی که متولی در دسترس است: شما باید اجاره نامه عرصه را از مالک درخواست کنید. در اجاره نامه عرصه، شما میتوانید متولی زمین را شناسایی کنید.
  • زمانی که متولی در دسترس نیست: در این لحظه باید به اداره اوقاف شهر خودتان مراجعه کرده و برای استعلام زمین، اقدام کنید.

سهم اوقاف از فروش ملک اوقافی چقدر است؟

در جواب سوال اینکه سهم اوقاف از فروش ملک اوقافی چقدر است باید بگوییم که سهمشان در اندازه همان عرصه میباشد؛ نه کمتر و نه بیشتر!

البته باید بدانید که این سهم برای همیشه، در اختیار اوقاف باقی میماند و به هیچ وجه نمیتوان آن را دستکاری کرد.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه