خرید زمین مناسب گلخانه در شمال + مهمترین نکات

خرید زمین مناسب گلخانه در شمال + مهمترین نکات

خرید زمین مناسب گلخانه، همانطور که از اسمش هم مشخص است، به هدف ایجاد گلخانه خریداری می‌شود که اتفاقا مازندران نیز یکی از بهترین مکان‌ها برای پروش گل و محصولات گلخانه‌ای به شمار می‌رود. اولین نکته‎ای که شما باید در زمان ایجاد گلخانه در نظر داشته باشید، یک مکان مناسب است که اگر نکات مربوط به انتخاب آن را به خوبی رعایت کرده باشید، قطعا می‌توانید در بازه زمانی کوتاهی، به سود بسیار بالایی برسید.

البته انتخاب یک مکان مناسب برای گلخانه نه تنها می‌تواند اولین نکته باشد، بلکه می‌تواند مهم‌ترین نکته باشد؛ چون باید یک مکانی را انتخاب کنید که علاوه بر آب و هوای مناسب، دارای خاک مناسبی نیز باشد.

ولی خرید زمین مناسب گلخانه به همین سادگی که فکر می‌کنید هم نیست و شما به عنوان خریدار، باید نکات زیادی را رعایت کنید. برای همین پیشنهاد می‌شود که برای خرید زمین به جهت راه اندازی گلخانه، حتما از یکی از بهترین مشاور املاک‌هایی که در شمال فعالیت می‌کنند مشورت بگیرید؛ چون قطعا این افراد با نکات لازم به جهت خرید و فروش زمین در بخش شمال کشور، آشنا هستند.

ما در پست بهترین سایت فروش زمین، 13 تا از برترین مشاوران املاک در ایران را به شما معرفی کردیم که شما می‌توانید یکی از آنها برای دریافت مشاوره یا خرید، انتخاب کنید. ولی این را بدانید که انتخاب مشاور املاک نمی‌تواند همه ماجرا باشد!

به غیر از مشاوران املاک، شما بهتر است که شما با کشاورزان و افرادی که در این زمینه، یعنی پروش گل و گیاه فعال هستند نیز مشورت بگیرید. چون قطعا آنها تجربه‌های زیادی را در این زمینه دارند که اشتراک گذاشتن آنها با شما، می‌تواند کمک زیادی را در زمان خرید زمین مناسب گلخانه به شما کند.

در ادامه این مقاله از سایت جای دنج، ما قصد داریم تا اطلاعات کافی و نکات لازم که باید در زمان خرید زمین برای گلخانه بدانید را با شما در میان بگذاریم.

اهمیت احداث گلخانه در شمال

اهمیت احداث گلخانه در شمال
اهمیت احداث گلخانه در شمال

قبل از اینکه بخواهیم به صورت تخصصی درباره خرید زمین مناسب گلخانه در شمال صحبت کنیم، بهتر است که نگاهی به اهمیت احداث گلخانه بیندازیم. شما به عنوان یک شخصی که قصد ورود به این حوزه را دارید، باید بدانید که محصولات گلخانه‌ای می‌تواند تغییرات زیادی را در صنایع غذایی ایجاد کند. همانطور که می‌دانید، پرورش محصولات مختلف در باغ‌ها، همیشه با خطرات زیاد و مختلف مواجه هستند که مثلا از مهم‌ترین آنها می‌توان به حملات آفات، آب و هوا و … اشاره کرد.

تنها راهی که می‌تواند شما را از این تهدیدها دور نگه دارد، پرورش محصولات به صورت گلخانه‌ای است. درواقع ایجاد روش‌های گلخانه‌ای یک ایده و راه حل برای برطرف کردن این تهدیدات بود؛ چون همین تهدیدها می‌تواند محصولات مزارع زیادی را از بین ببرد که قطعا بر روی صنایع غذایی کشور نیز تاثیر می‌گذارد.

پس ایجاد گلخانه می‌تواند تنها راه حل برای برطرف کردن این مشکل باشد که اولین مرحله ایجاد گلخانه هم مربوط به خرید زمین مناسب گلخانه است. بحث بعدی که پیش می‌آید این است در کجا باید اقدام به خرید زمین به جهت پرورش محصولات گلخانه‌ای کنید؟ در جواب این سوال باید اینطور گفت که واقعا می‌توانید جایی را بهتر از مازندران پیدا کنید؟

مازندران دارای خاک، آب و هوا مناسب است که همین سه مورد می‌تواند آن را تبدیل به بهترین مکان برای احداث گلخانه کند.

خرید زمین مناسب گلخانه

وقتی که شما اقدام به راه اندازی ایده گلخانه کنید، می‌توانید محصولات مختلفی به مانند میوه و سبزیجات را در محیط گلخانه پرورش دهید. البته پرورش این محصولات نیز به همین سادگی‌ها نیست که درواقع نیازمند مهارت خاص خودش را این زمینه است. از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به محیط گلخانه، خاک و کود مناسب، نور خورشید و … اشاره کرد.

همچنین بخوانید: بهترین منطقه شمال برای خرید زمین

نکات مهم برای خرید زمین مناسب گلخانه در شمال

نکات مهم برای خرید زمین مناسب گلخانه در شمال

همانطور که چندین بار هم تا به الان تاکید کردیم، راه اندازی گلخانه به همین سادگی‌ها نیست و شما باید یکسری نکات مهم برای خرید زمین مناسب گلخانه در شمال، بررسی کنید. در ادامه مهم‌ترین این نکات را به شما معرفی می‌کنیم:

1. تابش نور خورشید

حتی آماتورترین افراد نیز می‌دانند که برای خرید زمین مناسب گلخانه در شمال، باید حتما میزان تابش نور خورشید را بررسی کنید؛ اگر کتاب‌های جغرافیا زمان مدرسه را یادتان باشد، باید بدانید که گیاهان برای اینکه بتوانند بهترین محصول و بازخورد را داشته باشند، باید حتما عملیات فتوسنتز در آنها انجام شود که این عملیات نیز زمانی به خوبی انجام می‌شود که نور خوبی نیز از خورشید به آنها رسیده باشد.

وقتی که شما قصد خرید زمین برای راه اندازی گلخانه را دارید، بررسی کنید که آیا در تمامی فصل‌های سال، گلخانه شما می‌تواند به خوبی نور خورشید را جذب کند یا نه؟!

2. دسترسی به منابع آب

دومین نکته مهم که باید در زمان خرید زمان مناسب گلخانه در شمال به آن دقت کنید، بررسی دسترسی به منابع آب است. قطعا هر کسی می‌دانید که هر نوع گیاهی برای پرورش و رشد، به غیر از نور خورشید، نیاز به آب دارد. درواقع این آبها باعث می‌شوند تا مواد معذی موجود در خاک، بهتر و بیشتر جذب ریشه گیاهان شود که اگر این اتفاق بیفتد، درنهایت باعث ایجاد بازخورد خوب و سود زیادی می‌شود؛ علاوه بر جذب مواد مغذی، آب می‌تواند باعث خنک کردن گیاهان نیز شود!

همه این موارد باعث می‌شود تا دسترسی به منابع آب، جزو مهم‌ترین نکاتی باشد که شما در زمان خرید زمین مناسب گلخانه در شمال، باید حتما آن را بررسی کنید.

خرید زمین مناسب گلخانه در شمال

3. ارتفاع زمین

میزا ارتفاع زمین را نیز می‌توان جزو مهم‌ترین نکات خرید زمین مناسب گلخانه در شمال معرفی کرد. شاید خیلی از شماها در زمان خرید، به این نکات توجه نکنید؛ ولی اگر شما این مورد را بررسی نکنید، قطعا در فصل‌های زمستان و تابستان، با مشکلات جدی مواجه می‌شوید.

باید بدانید که حرارت در داخل گلخانه یک مسئله بسیار مهم است که این حرارت‌ها در فصل‌های زمستان و تابستان، قطعا متفاوت هستند. همین تفاوت حرارت‌ها می‌تواند هزینه‌های زیادی برای شما به جهت ایجاد سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی داشته باشد.

برای مثال شما فرض کنید که یک محصولی را در گلخانه خودتان پرورش می‌دهید تا دمای استاندارد آن در بین 50 تا 70 درجه فارنهایت است. اگر شما ارتفاع زمین را بررسی نکنید، قطعا دمای گلخانه کمتر یا بیشتر از دمای استاندارد موردنیاز محصولات شما می‌شود که صد در صد بر روی کیفیت نهایی محصولات شما نیز تاثیر مستقیم می‌گذارد.

بررسی ارتفاع در زمان خرید زمین مناسب گلخانه در شمال را به هیچ وجه دست کم نگیرید و اگر هم خودتان اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

4- شرایط اقلیمی و آب و هوایی

آخرین نکته مهم که باید در زمین خرید زمین مناسب گلخانه در شمال بررسی کنید مربوط به بررسی شرایط اقلیمی و آب و هوایی می‌شود. البته خود شرایط اقلیمی و آب و هوایی نیز می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد که مهم‌ترین آنها مربوط به ارتفاع زمین، فاصله از دریا، عرض جغرافیایی و … می‌شود.

وقتی که شما قصد خرید زمین مناسب گلخانه در شمال را دارید، حتما نواحی اطراف زمین خودتان را بررسی کنید و ببینید که مثلا فاصله زمین شما تا کوه، دریا، زمین‌های صنعتی، زمین‌های زراعی و … چقدر است. چون هر کدام از این موارد می‌تواند بر روی شرایط اقلیمی و آب و هوای منطقه مدنظر شما تاثیر بگذارد. برای مثال اگر زمین مدنظر شما نزدیک به دریا باشد، قطعا دارای رطوبت بیشتری است؛ اگر زمین شما در نزدیکی کوهستان است، باید انتظار بادهای شدید را داشته باشید و …

در بین تمامی آب و هواها، معمولا بخش‌هایی که رطوبت زیادی دارند، می‌تواند گلخانه شما را با چالش و سختی‌های زیادی رو به رو کند؛ برای همین باید در زمان خرید زمین مناسب گلخانه در شمال، حتما وضعیت رطوبت را بررسی کنید. چون رطوبت می‌تواند مانع از رسیدن نور خورشید به اندازه کافی، به گلخانه شما شود و بینهایت مشکل دیگر!

سایر نکات کاربردی هنگام خرید زمین مناسب گلخانه در شمال

سایر نکات کاربردی هنگام خرید زمین مناسب گلخانه در شمال

در بالا چند نمونه از مهم‌ترین نکات که باید در زمان خرید زمین مناسب گلخانه در شمال به آن دقت کنید را معرفی کردیم؛ ولی این نکات، ماجرا نیست! در ادامه چند نمونه دیگر از این نکات را به شما معرفی می‌کنیم:

  • فاصله زمین خودتان را با زمین‌های زراعی بررسی کنید؛ چون اگر فاصله گلخانه شما با زمین‌های زراعی کم باشد، باید انتظار آفات‌های مختلفی را داشته باشید.
  • قبل از خرید زمین، مسائل مختلفی به مانند رانش زمین، نفوذ آب و رواناب‌ها و … را بررسی کنید. چون زمین شما باید دارای ثبات باشد و وجود این مسائل می‌تواند پس از مدتی، تغییرات زیادی را در زمین گلخانه‌ای شما ایجاد کند.
  • قبل از اینکه بخواهید اقدام به خرید زمین مناسب گلخانه در شمال کنید باید حتما موارد رو به رو را بررسی کنید: پنل خورشیدی، تجهیزات آبیاری، تامین منابع برق سه فاز، تامین سوخت برای گرمایش، خرید کود کمپوست و …
  • بحث حمل و را هم خیلی جدی بگیرید؛ چون جاده‌های خاکی می‌تواند بر روی کیفیت محصولات بعد از برداشت، تاثیر منفی بگذارد. برای همین باید حتما بررسی کنید که راه‌های ارتباطی همواری در نزدیکی گلخانه شما وجود داشته باشد.
  • جهت گیری زمین از شمال به جنوب یا شرق به غرب را حتما در زمان خرید زمین مناسب گلخانه در شمال بررسی کنید. چون این ویژگی می‌تواند تاثیر زیادی را در جذب نور طبیعی برای گلخانه شما داشته باشد. در بالاتر هم توضیح دادیم که نور تا چه اندازه می‌تواند در کیفیت محصولات شما تاثیر گذار باشد.
  • همیشه این را در نظر داشته باشید که شاید کسب و کار شما در آینده، پیشرفت کند و نیاز داشته باشید که گلخانه خودتان را گسترش دهید. پس زمینی را خریداری کنید که امکان توسعه در آن، وجود داشته باشد.

همچنین بخوانید: برای خرید زمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟

خرید زمین مناسب گلخانه

از کجا زمین برای احداث گلخانه بخریم؟

همانطور که گفتیم، در بین تمامی مراحل راه اندازی گلخانه، خرید زمین مناسب گلخانه در شمال مهم‌ترین نکته در زمان راه اندازی این ایده است که اگر مراحل انتخاب آن را به خوبی انجام ندهید، قطعا ضررهای جبران ناپذیری به گلخانه شما وارد می‌شود.

محمودآباد نیز یکی از مناطق شمال کشور به شمار می‌رود که زمین‌های جنوبی آن می‌تواند یک گزینه فوق العاده برای سرمایه گذاری در زمینه احداث گلخانه باشد. تیم جای دنج در زمینه خرید زمین در محمودآباد فعالیت می‌کند که اگر شما قصد خرید زمین برای راه اندازی یا احداث گلخانه را داشتید، می‌تواند با استفاده از شماره زیر، با مشاوران ما تماس بگیرید:

09355294440

آقای الهی

سوالات متداول

قیمت اجاره گلخانه چقدر است؟

قیمت ثابتی وجود ندارد؛ چون در هر منطقه‌ای و بنا به ویژگی‌های همان منطقه و گلخانه، می‌تواند قیمت‌ها نیز متفاوت باشد.

خرید گلخانه پیش ساخته پیشنهاد میشود؟

خرید گلخانه پیش ساخته نیز یک راه سریع برای راه اندازی ایده احداث گلخانه است؛ ولی آیا این گلخانه پیش ساخته می‌تواند پاسخگو نیاز شما باشد؟ اگر جواب این سوال بله بود، پس می‌توانید استفاده کنید!

منبع: thompson-morgan

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه