زمین داخل بافت یعنی چه؟ معرفی زمین های داخل بافت

زمین داخل بافت یعنی چه؟ معرفی زمین های داخل بافت

قطعا حوزه املاک هم به مانند هر حوزه دیگری، اصطلاحات خاص خودش را دارد که یکی از رایج ترین این اصطلاحات، مربوط به زمین داخل بافت میشود. توضیحات مهم و زیادی در پشت کلمه زمین داخل بافت قرار دارد که در ادامه این پست از سایت جای دنج، قصد بررسی به همین موارد را داریم. پس اگر شما هم نمیدانید که زمین داخل بافت یعنی چه، پس حتما این محتوا را تا انتها مطالعه کنید.

زمین داخل بافت چیست؟

زمین داخل بافت چیست؟
هر چیزی که نیاز است درباره زمین داخل بافت بدانید

داستان زمین های داخل بافت و زمین خارج از بافت، بیشتر از همه در بخش شمال کشور مورد اهمیت واقع شده و اگر شما از سمت تهران و یا کلانشهرها هستید، شاید برای اولین بار باشد که با چیزی به اسم زمین داخل بافت رو به رو میشوید.

اگر شما به شهرهای شمالی سفر کرده باشید، احتمالا مشاهده کردید که در بعضی از روستاها و زمین ها، ساخت و ساز شدن و ویلاهای بسیار شیک و مدرنی را احداث کردند. درواقع این ساخت و سازها زمانی انجام میشود که زمین شما در داخل بافت باشد. درواقع اگر زمین شما در خارج از بافت باشد، به هیچ وجه امکان ساخت ساز وجود ندارد!

انواع زمین های داخل بافت

انواع زمین های داخل بافت
معرفی انواع مختلف زمین داخل بافت

در ادامه توضیح بحث زمین داخل بافت یعنی چه، بهتر است بدانید که زمین های داخل بافت هم به سه کاربری مختلف تقسیم میشوند که در بعضی از آنها هم امکان ساخت و ساز وجود ندارد. در ادامه، به توضیح انواع آنها میپردازیم:

1. بافت مسکونی چیست؟

بافت مسکونی و همانطور که از اسم آن هم مشخص است، به زمین های داخل بافتی گفته میشود که صاحب زمین، میتواند در آن، اقدام به ساخت و ساز کند. البته در بین تمامی کاربری های زمین، زمین مسکونی دارای بیشتری تقاضاست که البته قیمت های نسبتا بیشتری را در مقایسه با بقیه کاربری ها دارد.

2. کاربری زراعی چیست؟

یکی دیگر از نواع مختلف زمین های داخل بافت، مربوط به زمین های زراعی میشود؛ زمین زراعی داخل بافت هم به مانند زمین مسکونی، قابلیت ساخت و ساز را دارد؛ ولی اگر قصد ساخت و ساز دارید، ابتدا باید به سراغ تغییر کاربری به مسکونی بروید. قطعا در زمان تغییر کاربری هم باید یکسری هزینه هایی را به شهرداری و ارگان های مربوطه به پرداخت کنید.

برای همین پیشنهاد میشود که اگر قصد خرید زمین داخل بافت برای ساخت و ساز را دارید، همان ابتدا به سراغ زمین های مسکونی بروید.

3. کاربری باغی چیست؟

در زمین های باغی، شما به هیچ وجه نمیتوانید اقدام به ساخت و ساز کنید؛ مگر یک سازه ای کوچک به عنوان استراحتگاه! ولی اگر قصد ساخت و ساز را دارید، باید ابتدا به سراغ تغییر کاربری آن بروید تا بتوانید مجوزهای مربوطه برای ساخت و ساز را دریافت کنید.

آیا در زمینهای با کاربری باغی و زراعی می شود ساخت و ساز نمود؟

آیا در زمینهای با کاربری باغی و زراعی می شود ساخت و ساز نمود؟
امکان ساخت و ساز در بافت زراعی و مسکونی وجود دارد؟

به هیچ وجه! همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، اگر شما قصد ساخت و ساز در زمین داخل بافت با کاربری زراعی و باغی را دارید، باید ابتدا به سراغ تغییر کاربری بروید تا بتوانید مجوز ساخت و ساز را کسب کنید.

البته شما بدون تغییر کاربری هم میتوانید اقدام به ساخت ویلا کنید؛ ولی در زمان پایان ساخت و دریافت انعشابات، باید ابتدا به سراغ دریافت پایان کار بروید؛ برای دریافت پایان کار هم باید هزینه های زیادی را به عنوان جریمه پرداخت کنید. پس بهتر است که از همان ابتدا، به سراغ زمین هایی با کاربری مسکونی بروید.

برای دریافت مجوز ساخت در زمینهای داخل بافت چه کاری باید انجام داد؟

برای دریافت مجوز ساخت برای کاربری های مسکونی که اصلا کار سختی ندارید و میتوانید از طریق دهیاری یا شهرداری اقدام کنید. ولی برای کاربری های باغی و زراعی، باید ابتدا به سراغ تغییر کاربری بروید.

استعلام داخل بافت بودن زمین به چه صورت است؟

نحوه استعلام کاربری زمین
چگونه کاربری زمین را استعلام بگیریم؟

با تمامی توضیحاتی که در بالا ارائه دادیم، پس باید متوجه شده باشید که اگر قصد ساخت و ساز را دارید، باید به سراغ خرید زمین داخل بافت بروید. ولی خوب چطور میتوانید برای استعلام داخل بافت بودن زمین اقدام کنید؟

برای اینکه متوجه شوید زمینی که قصد خرید آن را دارید در داخل بافت وجود دارد یا نه، باید از طریق دهیاری (اگر زمین روستایی است) یا شهرداری اقدام کنید. البته اگر قصد خرید زمین روستایی را دارید، بهتر است که هم به سراغ دهیاری بروید و هم شهرداری تا اطمینان صد در صدی را از داخل بافت بودن یا نبودن زمین خودتان داشته باشید.

ویلا داخل بافت یعنی چه؟

ویلا داخل بافت یعنی چه؟
توضیحات کامل درباره ویلا داخل بافت

تعریف ویلا داخل بافت هم دقیقا به مانند همان زمین های داخل بافت است؛ برخی از افراد و با وجود اینکه زمین در بیرون از بافت است، باز هم اقدام به ساخت و ساز میکنند؛ برای همین شما به عنوان خریدار، باید حتما قبل از خرید ویلا، از کاربری زمین آن مطمئن شوید تا بعدا دچار هیچ مشکلی به مانند پرداخت جریمه و .. نشوید.

چرا خرید ویلای خارج بافت توصیه نمی شود؟

همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، اگر زمین شما در خارج از بافت باشد، هیچ پروانه ساختمانی به صورت قانونی صادر نمیشود.

دانلود فایل PDF زمین داخل بافت یعنی چه

همچنین اگر وقت مطالعه این مقاله را ندارید، میتوانید فایل پی دی اف این مقاله را دانلود کنید.

سوالات متداول

به چه زمین هایی، داخل بافت میگویند؟

به زمین هایی که در طرح هادی قرار گرفتند و امکان ساخت ساز نیز در آنها وجود دارد.

انواع بافت زمین چیست؟

1. داخل بافت 2. بیرون بافت

ساخت خانه در خارج از بافت امکانپذیر است؟

خیر! بهتر است که وقت خودتان با این موراد، هدر ندهید.

چرا زمین چسبیده به بافت بخریم؟

در جواب به سوال چرا زمین چسبیده به بافت بخریم، باید بدانید که این زمین ها، قرار است در طرح هادی بعدی، وارد بافت شوند و وقتی که این اتفاق بیفتد، ارزش زمین های شما چند برابر میشود.

چگونه می­توان به نقشه طرح هادی دست یافت؟

نقشه های طرح هادی توسط اداره بنیاد مسکن آماده میشود و در اختیار شهرداری ها و دهیاری ها قرار داده میشود. دسترسی به این نقشه ها، برای عموم آزاد است!

نقشه طرح هادی چه اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار می­دهد؟

1. اراضی داخل بافت 2. اراضی خارج از بافت 3. کاربری زمین

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه