سند تک برگ چیست + طریق گرفتن سند تک برگی

سند تک برگ چیست + طریق گرفتن سند تک برگی

در اولین قدم از جواب به سوال سند تک برگ چیست باید بدانید که دقیقا به مانند اسمش، یک سندی است که فقط یک برگ دارد. در گذشته، اکثریت از سندهای منگوله دار برای خرید و فروش ملک استفاده میکردند؛ ولی از سال 1390 و طبق قوانین جدید، دیگر سندهای منگوله دار منقضی شده و به هر کسی که اقدام به خرید ملک کند، یک سند تک برگ ارائه میشود.

از آنجایی که فعالیت جای دنج در زمینه املاک و خرید و فروش ملک در شهرستان محمودآباد است، تصمیم گرفتیم تا یک مقاله ای را درباره سند تک برگ بنویسیم. پس اگر شما نیز اطلاعات کمی درباره این سند دارید و یا میخواهید با طریق گرفتن سند تک برگی آشنا شوید، پیشنهاد میکنم که حتما این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

سند تک برگ چیست؟

سند تک برگ چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ مراحل دریافت سند تک برگ برویم، بهتر است اطلاعات کاملی را درباره خود سند تک برگ به دست بیاوریم.

در کل سه نوع سند داریم که سند تک برگ نیز یکی از آنها به شمار میرود؛ سندهای تک برگ نیز به مانند بقیه انواع سند، نشان میدهد که چه کسی صاحب فلان ملک است.

همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، در گذشته، چیزی به اسم سند تک برگ وجود نداشته و همگی باید به سراغ سندهای دفترچه ای یا منگوله دار میرفتند. ولی امروزه، این سندها به شکل تک برگی درآمده که دارای اعتبار قانونی نیز میباشند.

ویژگی های سند تک برگ چیست؟ چه تفاوت با سندهای قدیمی دارند؟

اکثر سندهای قدیمی، به صورت دستی نوشته میشدند که همین موضوع میتوانست باعث افزایش کلاهبرداری در حوزه املاک شود؛ ولی سندهای تک برگ، کاملا مکانیزه هستند و کوچکترین اطلاعات ملک و صاحب ملک در آنها ذکر شده. برخی از این اطلاعات عبارتند از:

  • کروکی ملک
  • موقعیت ملک بر روی نقشه
  • کاربری ملک
  • مساحت ملک
  • سال ساخت و …

یکی دیگر از مهمترین تفاوت میان سند تک برگ و سندهای قدیمی مربوط به اختصاصی بودن سند است؛ چون وقتی که شما یک ملکی را بخرید، سند به نام شما زده میشود؛ این ویژگی در سندهای قدیمی وجود نداشت و در صورت فروخته شدن ملک، سندها به اصطلاح، دست به دست میچرخیدند.

از طرفی دیگر هم میتوان به امنیت بالای سندهای تک برگ اشاره کرد؛ چون تمامی این سندها دارای هولوگرام هستند که وجود هولوگرام میتواند تاثیرات زیادی را در کاهش کلاهبرداری در حوزه املاک کند.

طریق گرفتن سند تک برگی به چه صورت است؟

طریق گرفتن سند تک برگی به چه صورت است؟
هر چیزی که نیاز است درباره گرفتن سند تک برگ بدانید

قطعا اگر شما با حوزه خرید و فروش ملک و انتقال مالکیت و … آشنا نباشید، شاید ندانید که چطور باید برای دریافت سند تک برگ اقدام کنید؛ برای همین در ادامه این بخش، ما تمامی مراحلی که باید برای دریافت سند تک برگ طی کنید را به شما معرفی میکنیم. درواقع بخشی از فعالیت تیم ما مربوط به خرید زمین در محمودآباد میشود و درواقع وظیفه خودمان دانستیم تا اطلاعات کاملی را درباره طریقه گرفتن سندهای ترک برگ، به شما ارائه دهیم.

1. مراجعه به دفاتر ثبت

اولین مرحله از گرفتن سند تک برگ، مربوط به مراجعه به دفاتر ثبت میشود؛ البته یادتان باشد که اگر شما قصد تعویض سند منگوله دار به سند تک برگ را دارید، نیازی نیست که به دفاتر ثبت مراجعه کنید و مستقیما به اداره ثبت اسناد بروید که در جلوتر درباره مراجعه به اداره ثبت اسناد هم صحبت میکنیم.

ولی اگر شما یک ملکی را خریدید، باید برای دریافت سند و در اولین مرحله، به دفاتر ثبت مراجعه کنید. درواقع باید چه خریدار و چه فروشنده، هر دو باید مدارک شناسایی خودشان به دفاتر ثبت بروند. اگر هم شما زمین را از شخص حقوقی خریداری کردید یا به یک شخص حقوقی فروختید، باید تمامی مدارک مربوطه و همچنین شماره ثبت حقوقی را به همراه داشته باشد.

2. استعلام سند قدیمی

دومین بخش از مراحل گرفتن سند تک برگ مربوط به استعلام از سند قدیمی است. درواقع اولین اقدامی که در اداره ثبت انجام میشود، استعلام سند ملک از سمت فروشنده است؛ البته این استعلامات، فقط محدود به سند نمیشوند و درواقع لیستی کامل از استعلامات را به دست می آورند. درواقع این دفاتر با این استعلامات، میخواهند بدانند که سند شما در گرو زندان یا بانک وجود دارد یا نه!

چون سندهایی که در گرو بانک یا زندان هستند را نمیتوان انتقال مالکیت دارد.

3. تسویه حساب شهرداری

در مرحله سوم تک برگ کردن سند، باید مالک از قبل، تمامی بدهی هایی که به شهرداری دارد را پرداخت کند و از شهرداری نیز یک گواهی پایان کار دریافت نماید. در داخل این گواهی که توسط شهرداری صادر میشود، به صورت کامل توضیح داده شده که مالک چه مقدار بدهی دارد و اینکه آیا بدهی های او پرداخت شده است یا نه!

البته مالک باید یک گواهی دیگری را نیز از اداره نوسازی دریافت کند؛ در داخل این گواهی، کاربری زمین به صورت دقیق ذکر شده. البته یادتان باشد که اگر کاربری ملک شما تجاری است، باید یک گواهی را از سازمان تامین اجتماعی نیز دریافت کنید.

4. انتقال سند در دفتر

در مرحله چهارم نحوه گرفتن سند تک برگ، بعد از اینکه تمامی مدارک و استعلام لازم به منظور انتقال مالکیت سند انجام شد، حالا دفاتر ثبت، خلاصه ای از مراحل نقل و انتقالات انجام شده را به اداره ثبت ناحیه ارائه میدهند.

5. مراجعه به اداره ثبت

پس از اینکه دفاتر ثبت، درخواست انتقال سند را به اداره ثبت فرستادند، شما باید به اداره ثبت ناحیه مراجعه کنید و سپس برای دریافت سند تک برگ، درخواست کنید. سپس یک فرمی توسط اداره ثبت به شما ارائه داده میشود که باید آن را با دقت هر چه تمام تر، پر کنید.

در مرحله بعدی نیز ادراه ثبت، استعلام های لازم در زمینه تسویه حساب شهرداری و استعلام سند را انجام میدهد.

البته همانطور که در بالا هم توضیح دادیم، اگر شما قصد تعویض سند قدیمی (منگوله دار) به سند تک برگ را دارید، باید بدون توجه به 4 مرحله قبلی، مستقیما از همین مرحله شروع کنید.

6. ارائه سند مالکیت قبلی

فرقی نمیکند که شما یک ملک جدید را خریداری کردید و یا اینکه قصد تعویض سند منگوله دار به سند تک برگ را دارید؛ باید بدانید که در هر صورت باید سند مالکیت قبلی را ارائه دهید. اگر هم سند قبلی را به هر دلیلی در اختیار ندارید، باید ابتدا به سراغ دریافت المثنی سند بروید و آن را به اداره ثبت ارائه کنید.

7. پرداخت هزینه ها و مدارک

هم فروشنده و هم خریدار باید برای مراحل انتقال مالکیت و دریافت سند، حضور داشته باشند؛ در صورت حضور شخص ثالث، باید حتما یک وکالتنامه ای رسمی را به همراه خودش داشته باشد.

همچینن باید در زمان مراجعه به اداره ثبت، اطلاعاتی مربوط به کروکی ملک را بدانید و هم اینکه قبض تلفن خودتان را نیز همراه خودتان داشته باشید. چون یکسری اطلاعات به مانند کد پستی، آدرس و … در داخل قبض های تلفن ذکر شده.

8. مراجعه به باجه پست

در گذشته اگر قصد دریافت سند تک برگ را داشتید، باید بعد از انجام یکسری مراحل در اداره ثبت، به اداره پست مراجعه میکردید؛ ولی امروزه و به دلیل سهولت ارباب رجوع، یک باجه پست در اداره های ثبت وجود دارد.

در باجه پست، شما باید تمامی هزینه سند تک برگ را پرداخت کنید و پس از اینکه فرم های مربوطه را پر کردید، باید تحویل سند را به اداره پست بسپارید.

9. دریافت سند تک برگ جدید

الان دیگر مراحل مربوط به ثبت درخواست برای سند تک برگ تمام شده و شما الان تنها کاری که باید انجام دهید، صبر کردن است! باید صبر کنید تا مامور اداره پست، سند تک برگ را برای شما بفرستد. معمولا 50 روز طول میکشد تا سند جدید برای شما ارسال شود.

البته این موضوع را هم یادتان باشد که مامور پست، سند را مستقیما فقط به شخص مالک تحویل میدهد. مگر اینکه در فرمی که پر کردید، تحویل گیرنده سند را شخص دیگری معرفی کرده باشید.

آیا برای فروش ملک حتما باید سند ملک تک برگ شود؟

خیر! اگر ملک شما دارای سند منگوله دار است، هیچ مشکلی برای فروش آن ندارید. بعد از فروش ملک، میتوانید میتوانید برای دریافت سند تک برگ اقدام کنید.

شکل سند تک برگ به چه صورت است؟

همانطور که احتمالا تا الان هم متوجه شدید، این سندها و همانطور که از اسم آنها هم مشخص است، دارای یک برگ هستند و تمامی اطلاعات ملک نیز در همان تگ برگ، قرار میگیرد. در ادامه، یک عکسی را برای شما قرار میدهیم تا بتوانید با شکل سند تک برگ آشنا شوید.

شکل سند تک برگ به چه صورت است؟

اعتبار سند تک برگ چقدر است؟

اصلا شما نباید به اعتبار سند تک برگ شک کنید. سند تک برگ، جدیدترین نسل سند میباشد که دارای اعتبار بسیار بالایی در مقایسه با بقیه انواع سند است.

مراحل استعلام سند تک برگی

قطعا استعلام سند تک برگی، میتواند یک امر بسیار حیاتی در زمان خرید و فروش ملک باشد. برای استعلام، شما میتوانید به نزدیک ترین دفترخانه مراجعه کنید و سپس با استفاده از شماره سند، مراحل استعلام سند تک برگی را انجام دهید.

چرا کاربری زمین در سند تک برگ مشخص نیست؟

در بعضی از مواقع هم کاربری زمین در سند تک برگ نوشته نمیشود که حالا دلایل خاص خودش را دارد؛ ولی اگر شما قصد خرید زمینی را دارید که کاربری آن در سند مشخص نیست، حتما باید مراحل استعلام را انجام دهید تا از کاربری زمین، اطمینان پیدا کنید.

برای گرفتن سند تک برگی به کجا مراجعه کنیم؟

همه چیز از دفاتر ثبت شروع میشود؛ قطعا شما باید برای گرفتن سند تک برگ، به سمت ارگان های مختلفی بروید. به مانند شهرداری و اداره ثبت و ….

ولی همونطور که در بالا توضیح دادیم، اولین مرحله دریافت سند تک برگ از دفاتر ثبت شروع میشود.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه