بافت مسکونی چیست؟ + همه چیز درباره کاربری مسکونی

بافت مسکونی چیست؟ + همه چیز درباره کاربری مسکونی

اگر هدف شما از خرید زمین، به منظور ساخت ویلا یا خانه است، باید حواستان باشد که زمین خریداری شده، در کاربری مسکونی باشد؛ در غیر اینصورت، شما به هیچ وجه نمیتوانید مجوزهای ساخت و ساز را دریافت کرده و برای ساخت خانه و ویلا اقدام کنید.

ولی کاربری مسکونی چیست و چرا به این اندازه برای ساخت ویلا اهمیت دارد؟ در ادامه این مقاله از سایت جای دنج، قصد داریم تا ببینم که کاربری مسکونی یعنی چه و چه ویژگی هایی دارد.

اطلاعات کلی درباره کاربری مسکونی

اطلاعات کلی درباره کاربری مسکونی
هر چیزی که باید درباره کاربری مسکونی زمین بدانید

اکثر افراد غیربومی که برای خرید زمین در شمال اقدام میکنند، معمولا با کاربری های مختلف زمین در این مناطق آشنا نیستند و فکر میکنند که به مانند محل زندگی خودشان، کاربری ها فقط در دو بخش بافت مسکونی و تجاری تقسیم میشوند. ولی اینطور نیست!

درواقع هر کاربری، کارایی های خاص خودش را دارد؛ برای همین باید قبل از اینکه به سراغ خرید زمین بروید، ابتدا هدف خودتان را مشخص کنید و سپس بر اساس هدفی که دارید، بهترین کاربری زمین را انتخاب کنید.

یکی از این کاربری های مختلف، مربوط به کاربری مسکونی زمین میشود. البته در بین تمامی کاربری ها، کاربری مسکونی دارای بیشترین تقاضاست که همین تقاضا بالا باعث شده تا قیمت های زمین مسکونی هم در مقایسه با بقیه کاربری ها، به نسبت بیشتر باشد.

کارایی کاربری مسکونی زمین چیست؟

کارایی کاربری مسکونی زمین چیست؟
بررسی کارایی بافت مسکونی

همانطور که در بالا هم گفتیم، هر کاربری زمین در شمال، کارایی خاص خودش را دارد. ولی حالا ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که کارایی کاربری مسکونی زمین چیست؟! فرض کنید که شما قصد دارید که مثلا در یکی از شهرهای مازندران به مانند محمودآباد، یک زمینی را بخرید و سپس اقدام به ساخت و ساز کنید. حالا این ساخت و ساز شما میتوانید آپارتمان، خانه یا ویلا باشد.

درواقع این مواردی که اسم بردیم، جزو موارد مسکونی به شمار میروند و به همین جهت، شما باید حتما در زمان خرید زمین در محمودآباد بررسی کنید که زمین خریداری شده، حتما در کاربری مسکونی باشد.

مراحل استعلام بافت مسکونی به چه صورت است؟

مراحل استعلام بافت مسکونی به چه صورت است؟

در بالا گفتیم که اگر شما قصد دارید که بعد از خرید زمین، اقدام به ساخت و ساز کنید، باید حتما بررسی کنید که زمین شما در کاربری مسکونی باشد. ولی خب ما چطور میتوانیم از این موضوع مطمئن شویم؟ چطور میتوانیم برای استعلام بافت مسکونی اقدام کنیم؟

البته استعلام نوع کاربری زمین، کار سختی نیست و فقط کمی وقت و حوصله میخواهد؛ چون طرف حساب شما، ارگان های دولتی هستند و همه ما هم با این دسته از فعالیت ها آشنا هستیم.

اگر زمین مدنظر شما در یکی از روستاهای شهرستان محمودآباد واقع شده، باید به دهیاری همان روستا مراجعه کنید. برای مثال اگر قصد خرید یک زمین در بیشه کلا را دارید، باید مراحل استعلام را از دهیاری روستای بیشه کلا پیگیری کنید.

ولی اگر زمین مدنظر شما در محدوده شهری وجود دارد، باید مراحل استعلام بافت مسکونی را از ارگانهایی به مانند شهرداری یا استانداری پیگیری کنید. البته در بعضی از مواقع هم میتوانید به سراغ دفترخانه بروید!

بگذارید این نکته را به شما بگوییم. یادتان باشد که بحث پول زیادی در میان است؛ پس فقط به استعلام از یک ارگان بسنده نکنید. اگر از دهیاری استعلام گرفتید، به شهرداری هم مراجعه کنید. اگر از شهرداری استعلام گرفتید، به دفترخانه هم مراجعه کنید تا وقتی که اطمینان صد در صدی را به دست بیاورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، پیشنهاد میکنم که پست استعلام داخل بافت بودن زمین را مطالعه کنید.

ساخت خانه در خارج از بافت امکانپذیر است؟

ساخت خانه در خارج از بافت امکانپذیر است؟
ساخت خانه در خارج از بافت امکانپذیر است؟

به هیچ وجه! البته روش های غیرقانونی زیادی وجود دارد که خیلی از مردم هم از این روش ها استفاده کردند. ولی ما به شما پیشنهاد میکنیم که اصلا به سراغ ساخت خانه در خارج از بافت نروید. زمین های خارج از بافت، هیچ ارزشی ندارند و هر زمان که ارگان های مربوطه با این تخلف شما آشنا شوند، قطعا سازه شما را تخریب و شما را نیز جریمه میکنند

قیمت زمین های کاربری مسکونی چقدر است؟

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، زمین های مسکونی معمولا قیمت های بیشتری را در مقایسه با بقیه انواع کاربری دارند. ولی گرانترین کاربری نیستند!

از طرف دیگر هم نمیتوان هیچ قیمت دقیقی را اعلام کرد. چون عوامل و دلایل بسیار زیادی هستند که میتواند بر روی قیمت زمین های هر منطقه، تاثیرات زیادی بگذارد. برای همین پیشنهاد میکنم که اگر قصد استعلام قیمت زمین های کاربری مسکونی در هر منطقه ای را دارید، با بهترین مشاور املاک همان منطقه، تماس بگیرید.

اگر هم قصد استعلام قیمت زمین های مسکونی در شهرستان محمودآباد را داشتید، جای دنج آماده خدمت رسانی است. شماره جهت تماس با جای دنج:

09355294440

آقای الهی

بافت مسکونی شهری چیست؟

احتمالا شما از روی اسم آن توانستید حدس بزنید که بافت مسکونی شهری به چه نوع زمین هایی گفته میشود! درواقع زمین هایی که دارای کاربری مسکونی هستند و در محدوده شهر قرار دارند را کاربری مسکونی شهری میگویند.

سوالات متداول

کاربری مسکونی چیست؟

یکی از انواع کاربری های زمین است که برای ساخت و ساز و مقاصد مسکونی، از آن استفاده میشود.

در کاربری مسکونی زمین میتوانیم یک کسب و کار راه اندازی کنیم؟

خیر! در اینصورت باید به سراغ خرید یک ملک یا زمین تجاری بروید.

منبع: ویکی پدیا

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه