زمین خارج از بافت چیست؟ + بخریم یا نه؟

زمین خارج از بافت چیست؟ + بخریم یا نه؟

زمین خارج از بافت چیست و آیا برای سرمایه گذاری، میتواند گزینه مناسبی باشد یا نه؟ این سوال قطعا در ذهن هر شخصی که تازه وارد حوزه خرید و فروش زمین شده، به وجود می آید. زمین ها کلا به دو دسته زمین خارج از بافت و زمین داخل بافت تقسیم میشوند که هر کدام از آنها هم دارای ویژگی های متفاوتی هستند که میتواند به صورت مستقیم، بر روی قیمت های آنها نیز تاثیرات چشمگیری داشته باشد.

تیم ما در زمینه خرید زمین در محمودآباد فعالیت میکند و به همین جهت، وظیفه خودمان دانستیم تا اطلاعات کاملی را درباره زمین خارج بافت به شما ارائه دهیم.

معرفی کامل زمین خارج از بافت

زمین خارج از بافت چیست

بگذارید خیلی ساده، زمین خارج بافت را به شما توضیح دهیم:

به زمین هایی که در نقشه های دهیاری، جزو کاربری های مسکونی، زراعی و باغی را قرار نگرفتند را زمین خارج از بافت میگویند.

درواقع شما به هیچ وجه نمیتوانید هیچ ساخت و سازی را در زمین های خارج از بافت داشته باشید. فرض کنید که مثلا شما اقدام خرید زمین در خشت سر کردید که یکی زمین خارج از بافت را در این روستا خریدید؛ حالا قصد دارید که یک مغازه را در این زمین بسازید. ولی امکانش وجود ندارد. چرا؟ چون زمین در بافت تجاری نیست.

همین موضوع درباره ساخت و ساز خانه یا ویلا هم صدق میکند؛ چون زمین در داخل بافت مسکونی نیست، امکان ساخت و ساز وجود ندارد. با همین توضیحات کوتاه، میتوان متوجه شد که زمین های خارج از بافت، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیستند. البته یک استثنایی هم وجود دارد که در ادامه، درباره آن صحبت میکنیم:

زمین چسبیده به بافت، چه فرقی با زمین خارج بافت دارد؟

زمین چسبیده به بافت، چه فرقی با زمین خارج بافت دارد؟
تفاوت بین زمین چسبیده به بافت و زمین خارج از بافت چیست؟

در ادامه بحث زمین خارج از بافت چیست بهتر است که نگاهی هم به زمین های چسبیده به بافت بیندازیم و ببینم که چه فرقی با زمین های خارج از بافت دارند. زمین های خارج از بافت، درواقع هم به دو دسته زیر تقسیم میشوند:

 • شامل طرح الحاق به بافت
 • شامل نبود طرح الحاق به بافت

وقتی که میگوییم که فلان زمین، الحاق به بافت (چسبیده با بافت) است، یعنی اینکه در طرح هادی بعدی، وارد بافت میشود. طرح هادی هم به منظور پیشرفت شهرسازی به وجود آمده که هر 5 سال یکبار، اجرا میشود. در این طرح، زمین های بیشتری وارد بافت میشوند و کاربری های متفاوتی را به خودشان میگیرند.

در بالاتر گفتیم که زمین های خارج از بافت، برای سرمایه گذاری مناسب نیستند؛ ولی زمین های الحاق به بافت، کاملا برای سرمایه گذاری پیشنهاد میشوند. چون وقتی که این زمین ها وارد طرح هادی شوند، قطعا قیمت آنها چند برابر میشود که یعنی شما میتوانید در مدت زمان کمتر از 5 سال، به سود بسیار بالایی برسید.

البته ما در پست چرا زمین چسبیده به بافت بخریم هم به صورت کامل، درباره این موضوع صحبت کردیم.

قیمت زمین خارج از بافت چقدره؟

قیمت زمین خارج از بافت چقدره؟

قیمت زمین خارج از بافت در مقایسه با زمین های داخل بافت، حداقل 2 برابر فرق دارد. به اینصورت که زمین های خارج از بافت، قیمتشان بسیار کمتر از زمین های داخل بافت است.

برای مثال اگر قیمت زمین داخل بافت در یکی از روستاهای محمودآباد برابر با متری 5 میلیون تومان باشد، قیمت زمین خارج از بافت میتواند در حد متری 1 میلیون تومان باشد.

البته قیمت زمین های الحاق به بافت، قطعا بیشتر از دیگر زمین های خارج از بافت است که قطعا دارای قیمت بسیار کمتری نسبت به زمین های داخل بافت هستند.

جای دنج در زمینه خرید زمین خارج از بافت فعالیت میکند؟

زمین خارج از بافت چیست؟ + بخریم یا نه؟

صد در صد! جای دنج به صورت تخصصی بر روی خرید و فروش زمین و ملک و فقط در حوزه محمودآباد فعالیت میکند. که خرید و فروش زمین های خارج از بافت هم بخشی از فعالیت های تیم مابه شمار میرود. البته همانطور که پیشنهاد کردیم، اگر قصد سرمایه گذاری دارید، بهتر است که به سراغ زمین های خارج از بافت نروید و اولویت اصلی خودتان را بر روی زمین های داخل بافت بگذارید.

ولی اگر هم قصد خرید زمین خارج از بافت را داشتید، پیشنهاد میشود که به سراغ خرید زمین الحاق به بافت در محمودآباد بروید. اگر قصد استعلام قیمت یا خرید زمین های خارج از بافت در شهرستان محمودآباد را داشتید، میتوانید با استفاده از شماره زیر، با تیم جای دنج تماس بگیرید:

09355294440

آقای الهی

جمع بندی

زمین های خارج از بافت، شاید فعلا ارزشی نداشته باشند؛ ولی برای سرمایه گذاری بلند مدت (بیش از 20 سال) یک گزینه نسبتا خوبی به شمار میروند. ولی باز هم پیشنهاد میشود که اولویت خودتان را بر روی زمین های داخل بافت یا چسبیده به بافت بگذارید و ذهن خودتان را درگیر زمین های خارج از بافت نکنید.

در این مقاله ما به طور کلی به بررسی سوال زمین خارج از بافت چیست پرداختیم. اگر سوالی درباره این مقاله داشید، میتوانید از قسمت کامنتها از ما بپرسید.

به بحث وارد شوید

یک دیدگاه در “زمین خارج از بافت چیست؟ + بخریم یا نه؟”

 • Mohsen

  پس چرا میگن که زمین خارج از بافت برای سرمایه گذاری خوبه؟

  پاسخ دادن
  • ابوالفضل قلی نژاد

   زمین های خارج از بافت، فقط در صورتی برای سرمایه گذاری مناسبه که توی طرح هادی بعدی، وارد بافت بشه. یعنی همون زمین های چسبیده به بافت خودمون.
   در غیر اینصورت، اصلا برای سرمایه گذاری پیشنهاد نمیشه.

   پاسخ دادن

مقایسه آگهی ها

مقایسه