برای خرید زمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟ + [10 نکته]

برای خرید زمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟ + [10 نکته]

برای خرید زمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟ این یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که معمولا در افرادی به وجود می‌آید که تجربه زیادی در زمینه خرید و فروش زمین ندارند. برای همین، همیشه از خودشان و افراد باتجربه در این حوزه مشورت می‌گیرند.

درواقع نداستن و بی تجربگی شما در زمینه خرید و فروش زمین، می‌تواند باعث به وجود آمدن ضررهای زیادی شود که حتی شاید برخی از آنها، قابل جبران هم نباشند. برای همین در ادامه این مقاله، قصد داریم تا ببینیم چگونه در خرید زمین گول نخوریم؟!

برای خرید زمین چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

همانطور که در جریان هستید، تیم جای دنج در زمینه خرید زمین در محمودآباد فعالیت می‌کند. برای همین ما وظیفه خودمان می‌دانیم که درباره نکات مهمی که باید در زمان خرید با آن آگاهی داشته باشید را به شما معرفی کنیم.

البته نکات بسیار زیادی وجود که شما باید با آنها آگاهی داشته باشید. ولی در این مقاله قصد داریم تا مهم‌ترین آنها را با شما بررسی کنیم. پس اگر شما هم میخواهید بدانید که در خرید زمین به چه نکاتی باید توجه کرد، این ادامه این مقاله را حتما مطالعه کنید.

1. بودجه خودتان مدیریت کنید

این مورد مخصوص افرادی که قصد دارند با خرید زمین، اقدام به سرمایه گذاری کنند. اگر شما قصد سرمایه گذاری با خرید زمین را دارید، به هیچ وجه به سراغ قرض کردن نروید. حتی برخی از افراد نیز وجود دارند که برای خرید ملک، ابتدا اقدام به دریافت وام مسکن می‌کنند.

در این لحظه، شما باید حتما از روش پرداخت آن مطمئن باشید؛ چون عملا نمی‌توانید با مواردی به مانند اجاره خانه یا …، قسط‌های آن را پرداخت کنید.

2. بررسی ابعاد زمین

در ادامه بررسی سوال موقع خرید زمین به چه نکاتی توجه کنیم باید بررسی ابعاد زمین را در نظر داشته باشید. همانطور که می‌دانید، ابعاد زمین می‌تواند به صورت مستقیم بر روی قیمت زمین تاثیرگذار باشد. از طرفی دیگر، شما باید هدف خودتان را از خرید زمین مشخص کنید و طبق هدفی که دارید، بهترین متراژ و ابعاد را برای خرید زمین، انتخاب کنید.

برای مثال فرض کنید که شما قصد ساخت یک خانه یا یک ویلا یا هر چیز دیگری را دارید؛ به طور کلی، شما فقط هزار متر نیاز دارید؛ پس چرا باید هزینه اضافی کنید و یک زمینی مثلا 1200 متری را بخرید؟ اگر شما در بازار فعال باشید، قطعا می‌دانید که سود بالا، در کم کردن هزینه‌های اضافی است. برای همین اصلا مهم نیست که شما سرمایه شما چقدر زیاد است! عقل حکم می‌کند که به اندازه نیاز خودتان خرید کنید.

چگونه در خرید زمین گول نخوریم
چگونه در خرید زمین گول نخوریم

3. ویژگی‌های زمین را بررسی کنید

قطعا وقتی که شما برای خرید زمین در جایی اقدام کنید، مشاوران املاک یا صاحبان زمین، سعی می‌کنند تا با معرفی ویژگی‌های زمین‌ها، شما را ترغیب به خرید زمین کنند. البته این ویژگی‌ها نیز باید به شما اعلام شود. چون قطعا شما برای خرید زمین، یکسری ویژگی‌های مدنظرتان است و اگر نتوانید آنها در فایل‌ها مشاهده کنید، قطعا اقدام به خرید نمی‌کنید.

بعضی از مواقع ممکن است که مشاور املاک یا صاحب زمین، به اصطلاح پیاز داغ را زیاد کند و برای همین مثلا ویژگی‌ها بیشتری از زمین را به شما اعلام می‌کند. در صورتی که مثلا بعضی از این ویژگی‌ها، اصلا بر روی این زمین وجود ندارد.

برای همین شما باید قبل از این به سراغ خرید زمین بروید، ابتدا این ویژگی‌ها بررسی کنید و از وجود آنها، مطمئن شوید.

4. هزینه‌های جانبی را بررسی کنید

اگر شما هزینه‌های جانبی در زمان خرید زمین را بررسی نکنید، ممکن است که با مشکلات مالی زیادی رو به رو شوید. منظور ما از هزینه‌های جانبی، هزینه‌هایی به مانند پرداخت مالیات، عوارض، هزینه نگهداری، تعمیرات و … است.

در بعضی از مواقع هم ممکن است که این هزینه‌های جانبی به طوری باشند که شما حتی از خرید زمین مدنظرتان نیز منصرف شوید. پس می‌توان گفت که این موضوع می‌تواند بر روی تصمیم شما نیز برای خرید زمین، تاثیر مستقیم بگذارد.

5. هدف شما از خرید زمین چیست؟

در ادامه بررسی سوال برای خرید زمین چه نکاتی را باید رعایت کرد، بهتر است که مشخص کنید که هدف شما برای خرید زمین چیست و اصلا چرا قصدخرید زمین را دارید؟!

هدف شما، می‌تواند بر روی قیمت، متراژ، موقیعت زمین و موارد زیاد دیگری تاثیرگذار باشد. برای مثال فرض کنید که هدف شما از خرید زمین، سرمایه گذاری است و می‌خواهید یکی از زمین‌های شهرستان محمودآباد را نیز خریداری کنید.

در این‌صورت، شما باید به سراغ منطقه‌های برند این شهرستان به مانند خشت سر، حربده، تشبندان و … بروید؛ چون این مناطق دارای ارزش زیادی هستند که می‌تواند ارزش زمین شما را در چند سال آینده، حداقل دو برابر کند.

ولی اگر مثلا هدف شما از خرید زمین، ساخت یک ویلاست که در روزهای تعطیل به آنجا بروید، می‌توانید زمینی را در هر روستا یا هر منطقه‌ای که دلتان خواست انتخاب کنید.

6. حتما از زمین استعلام بگیرید

بهترین جوابی که می‌توان به سوال چگونه در خرید زمین گول نخوریم بدهیم، گرفتن استعلام از زمین است. اگر از زمینی که قصد خریدش را دارید، استعلام نگیرید، ممکن است که در آینده با مشکلات زیادی مواجه شوید.

شما به عنوان خریدار، باید مجوز وکالت طرف فروشنده را از ارگان‌های مربوطه، استعلام بگیرید تا از فرد اشتباهی، خرید نکنید.

از طرف دیگر، باید مطمئن شوید که زمین شما، اصلا در داخل طرح‌های تفصیلی نباشد. ممکن است که صاحب زمین یا مشاور املاک، این مورد را به شما نگوید و یا اینکه شاید درباره آن، اطلاعی نداشته باشد. ولی شما به عنوان یک خریدار باید حتما از ارگان‌های مربوطه، درباره این موارد، استعلام بگیرید.

البته استعلامات مربوط به زمین، به همین دو مورد ختم نمی‌شود؛ در ادامه چند نمونه دیگر از این استعلامات را به شما معرفی می‌کنیم:

  • استعلام دارایی و شهرداری
  • استعلام جهاد کشاورزی
  • استعلام از اینکه زمین در بافت شهری است یا نه!
برای خرید زمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟
برای خرید زمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟

7. بررسی همسایگان

شاید کمتر کسی بررسی همسایگان را جواب مناسبی برای سوال برای خرید زمین چه نکاتی را باید رعایت کرد بداند. شاید وقتی که شما قصد خرید این زمین را دارید، این مورد زیاد به چشم نیاید؛ ولی باید بدانید که تعداد زیادی از درخواست‌ها برای فروش زمین، به دلیل همسایگانی است که باعث عدم امنیت یا مزاحمت‌های پی در پی می‌شوند.

برای همین باید قبل از خرید زمین در هر منطقه‌ای، ابتدا همسایگان خودتان را بررسی کنید.

8. بررسی وضعیت جغرافیایی زمین

باید محل قرار گیری زمین را نیز جزو نکاتی دانست که باید قبل از خرید زمین، به آن دقت کرده باشید. برای مثال اگر شما یک زمینی را در منطقه پایین دست شمال خریداری کرده باشید، قطعا در فصل‌هایی به مانند زمستان و در جریان بارندگی‌های شدید، ممکن است که زمین شما، دچار آب گرفتی شود.

یا مثلا می‌توان زمین‌های کنار رودخانه را بسیار خطرناک دانست؛ شاید منظره بسیار زیبایی داشته باشند؛ ولی قطعا در زمان بارندگی می‌تواند تبدیل به یک تهدید برای شما شود.

9. بررسی فاصله زمین تا مراکز خدماتی و درمانی

این گزینه مربوط به افرادی که است که قصد دارند تا یک زمینی را بخرند که درنهایت اقدام به ساخت و ساز ویلا کنند. در زمان خرید ویلا یا خانه، همیشه گفته می‌شود که باید فاصله مراکز خدماتی و درمانی را بررسی کنید. پس اگر شما هم قصد دارید در زمین خریداری شده خودتان یک ویلا بسازید، باید حتما این موارد را در نظر داشته باشید.

فاصله زمین شما تا مراکز خدماتی نباید به گونه‌ای باشد که مثلا برای خرید یک بستنی، 15 دقیقه رانندگی کنید. سعی کنید زمین شما، فاصله مناسبی را تا مراکز خدماتی و درمانی داشته باشد.

10. از افراد با تجربه، مشورت بگیرید

اصلا فرقی نمی‌کند که قصد خرید زمین را دارید یا ماشین و یا هر چیز دیگری! اگر مهارت‌های لازم در این زمینه را ندارید، پیشنهاد می‌کنم که حتما از افراد با تجربه، کمک بگیرید.

بی تجربگی و نداشتن اطلاعات، می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری را به شما وارد کند. پس غرور خودتان را کنار گذاشته و هر چه سریع‌تر، از یک فرد با تجربه، برای خرید زمین کمک بگیرید.

چرا باید از جای دنج خرید کنیم؟

خرید زمین، همیشه یک کاری است که می‌تواند استرس‌های زیادی را هر طرفین در پی داشته باشد که قطعا این استرس برای افرادی که قصد خرید زمین را دارند، بسیار بیشتر است.

تیم جای دنج، یک تیم مشاور املاک حرفه ای در زمینه خرید و فروش زمین و ملک است که به صورت تخصصی در منطقه محمودآباد، فعالیت می‌کند. درواقع بهتر است اینطور به شما بگویم که اگر شما قصد خرید یک زمینی را در شهرستان محمودآبا داشتید، نمی‌توانید گزینه ای بهتر از جای دنج را پیدا کنید.

اگر شما قصد خرید زمین در شهرستان محمودآباد را داشتید، می‌توانید با یکی از شماره‌هایی که در داخل سایت وجود دارد، با تیم جای دنج تماس بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا ببینیم برای خرید زمین چه نکاتی را باید رعایت کرد! همانطور که در بالاتر هم اشاره کردیم، نکات بسیار بیشتری وجود دارد و ما در این مقاله، فقط سعی کردیم تا شما را 10 تا از مهم‌ترین این نکات، آشنا کنیم.

امیدواریم که این مقاله برای شما، مفید واقع شده باشد. اگر هر سوالی درباره این مقاله داشتید، می‌توانید از قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه